Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazine Arazisini Arkadaşlarına Dağıtmışlar

Belediye Başkanı Hakan Örüng ile yardımcısı Özkan Kral'ın görevden alındığı beldede, sahte imzalarla eski tarihlere ait düzmece ruhsatlar düzenlenerek binlerce metrekarelik Hazine arazisinin satıldığı tespit edildi.

Zaman Gazetesistanbul'un Ümraniye ilçesine bağlı Yenidoğan beldesinde ortaya çıkarılan usulsüzlüklerin ardı arkası kesilmiyor. Belediye Başkanı Hakan Örüng ile yardımcısı Özkan Kral'ın görevden alındığı beldede, sahte imzalarla eski tarihlere ait düzmece ruhsatlar düzenlenerek binlerce metrekarelik Hazine arazisinin satıldığı tespit edildi. Beldedeki usulsüzlükleri 3 ay süren incelemenin ardından raporlaştıran İçişleri Bakanlığı müfettişi Osman Can Yenice, görevden alınan başkan ve yardımcıları ile eski belediye başkanının da aralarında bulunduğu 26 kişi hakkında soruşturma talebinde bulunmuştu. Bakanlık müfettişinin raporunda tespit ettiği usulsüzlüklerle ilgili özellikle görevden alınan Belediye Başkan Yardımcısı Şevket Özkan Kral'ın ismi ön plana çıkıyor.

Bakanlık müfettişi, kayıtlarda belediye hizmet alanı olarak geçen arazilerin sahte devir senetleri veya senet olmadan başkalarına devredildiğini tespit etti. Raporda Belediye Başkan Yardımcısı Özkan Kral'ın yakın arkadaşları olarak tarif edilen Köksal Demirtaş, Yusuf Ziya, Ali Soysal'a 400'er metrekare, Hüseyin Soysal'a farklı parsellerde toplam bin 221 metrekare, Süleyman Ekşi, Kaşif Ekşi ve Murat Ekşi'ye bin 59 metrekare, Ayhan Çağıran'a 850 metrekare, Fevzi Yıldırım'a 279 metrekare, İbrahim Bosna ve İsmail Alper'e 545 metrekare, Murat Yıldırım ve Seyit Alemdar'a 448 metrekare devredildiği belirtiliyor. 251 metrekarelik belediye arsasının Özkan Kral'ın aynı zamanda kayınbiraderi olan Belediye Başkan Yardımcısı Mithat Çolak'a devredildiği tespit edilirken, Kral'ın da birden fazla yerde arsa aldığı belirtildi.

Raporda belediye arsalarının dağıtılmasıyla ilgili şu ifadelere yer veriliyor: "Belediye adına kayıtlı arsaların ya sahte zilliyetliğin devri senedi' düzenlenerek ya da bu senet olmadan sürekli Belediye Başkan Yardımcısı Şevket Özkan Kral'ın arkadaşı Hüseyin Soysal, kardeşi Ali Soysal, yeğeni Engin Altıntop ve kayınbiraderi Köksal Demirtaş'a üstelik bedelleri alınmadan devredildiği, ihale yapılmadan belediye gayrimenkulleri devredilerek menfaat sağlandığı, sahte evrakla işlem yapıldığı tespit edildi."

Su havzasını kaynanasına özel hafriyat sahası yapmış

İmar planında rekreasyon alanı olarak geçen Safa Mahallesi'ndeki alanın Belediye Başkan Yardımcısı Şevket Özkan Kral'ın kayınvalidesi Hatice Çolak'ın sahibi olduğu Ne-Ma inşaat şirketi tarafından hafriyat alanı olarak kullanıldığı belirlendi. Başkan yardımcısı Kral, eski şehircilik imar müdürü Osman Soysal ve mühendis Emre Ocak'ın, görevde olmadıkları halde geçmişe yönelik 80 adet sahte yapı ruhsatı düzenledikleri ve inşaat teknikeri Arda Selçuk'un da bu ruhsatları imzaladığı, tüm bu işlemlerin de Belediye Başkanı Hakan Örüng'ün bilgisi dâhilinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-arazisini-arkadaslarina-dagitmislar_60183.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!