Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hazır Beton Birliği: Fiyattaki Artış Fırsatçılıktan Değil, Girdi Fiyatındaki Artıştan

Hazır beton fiyatlarındaki artışın fırsatçılıktan değil, başta betonu oluşturan malzeme fiyatlarının artmasından kaynaklandığını savunan Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Ferruh Karakule, pek çok sektörün inşaat sektöründeki ani büyümeye hazırlıksız yakalandığına dikkat çekti.

Dünya Gazetesiazır beton fiyatlarındaki artışın fırsatçılıktan değil, başta betonu oluşturan malzeme fiyatlarının artmasından kaynaklandığını savunan Türkiye Hazır Beton Birliği Genel Sekreteri Ferruh Karakule, pek çok sektörün inşaat sektöründeki ani büyümeye hazırlıksız yakalandığına dikkat çekti. Karakule, inşaat sektöründe yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili olarak bazı basın yayın organlarında yer alan hazır beton sektörünü suçlayan iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.

2006'da beton fiyatlarının arttığını kaydeden Karakule, "Ama, bu artış hiçbir şekilde fırsatçılıktan değil, başta betonu oluşturan malzeme fiyatlarının artmasından kaynaklanmıştır. 600'e yakın üreticinin yoğun rekabet yaptığı sektörde spekülatif olarak fiyatları artırmak imkansızdır" dedi. Karakule, hammadde temininde güçlük yaşandığından arz talep dengesinin bozularak fiyatların yükseldiğine işaret ederek, birlik olarak bu uyarıları Mayıs ayı başından beri yaptıklarını aktardı.

Karakule, şu görüşleri dile getirdi:

"Türkiye Hazır Beton Birliği olarak fiyatlarla ilgili herhangi bir ilişkimiz yoktur, olamaz. Ancak haksız suçlamalar karşısında kamuoyunun bilgilendirilmesini bir görev kabul ediyoruz. Beton fiyatları başta hammadde fiyatlarının artması ve hammadde teminindeki sıkıntı nedeniyle artmıştır. Şöyle ki; çimento fiyatlarındaki ortalama artış yüzde 15, maksimum yüzde 23, agregada ortalama yüzde 32, maksimum yüzde 54, kimyasal katkıda ortalama yüzde 17, maksimum yüzde 43, akaryakıtta ise yüzde 16 olmuştur."

Haksız rekabet nedeniyle yıllardır müteahhitlerin vicdanı ile batma noktası arasında fiyatlarla satışların yapıldığı sektörün, bugün düşük kar oranlarıyla çalıştığını belirten Karakule, "Betonda sabit ve fahiş bir fiyat yoktur" dedi.

Sektörler, inşaattaki ani büyümeye hazırlıksız yakalandı
Ferruh Karakule, betonun inşaat maliyeti içindeki payının yüzde 7-8'i geçmediğini aktararak, son yıllarda inşaat sektörünün öngörülemez şekilde büyüme gösterdiğini ifade etti. Karakule, şu görüşleri dile getirdi:

"Birçok sektör buna hazırlıksız yakalanmıştır. 2004 yılında 37 milyon metreküp olan hazır beton üretimi 2005 yılında 45 milyon metreküpe yükselmiştir. Hazır beton sektöründe bu yıl yüzde 30-40 üretim artışı bekliyoruz. Çok hızlı büyümeye rağmen, hazır beton sektörü, inşaat projelerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitededir. Sektörün mevcut talebi karşılamakla ilgili herhangi bir eksikliği yoktur ve 365 gün 24 saat üretim yaparak yılda 70-80 milyon metreküp üretim yapacak durumdadır.

İnşaat sektöründe yaşanan hızlı büyüme üzerine, kalitenin yerine fiyatların ön plana çıkarılması ülkemiz için doğru bir yaklaşım değildir. İnşaat yapımcılarının, ucuz beton aramak yerine kaliteye bakmalarını öneriyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazir-beton-birligi-fiyattaki-artis-firsatciliktan-degil-girdi-fiyatindaki-artistan_46850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!