Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazır Beton Sektörü 2009’u Kötü Kapattı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), yapmış olduğu araştırma sonucunda elde ettiği 2009 yılı verilerini açıkladı. Bu verilere göre hazır beton üretimi 2009 yılında yüzde 4,55 oranında düştü. Yapılan araştırmada, hazır beton satışlarında vadenin giderek uzaması ve yapılamaması gibi tahsilatta yaşanan sıkıntılarla maliyetlerin altında yapılan satış

yapi.com.tr
Hazır Beton Sektörü 2009’u Kötü Kapattı

A href="http://www.thbb.org" target=_blank>Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), yapmış olduğu araştırma sonucunda elde ettiği 2009 yılı verilerini açıkladı. Bu verilere göre hazır beton üretimi 2009 yılında yüzde 4,55 oranında düştü. Yapılan araştırmada, hazır beton satışlarında vadenin giderek uzaması ve yapılamaması gibi tahsilatta yaşanan sıkıntılarla maliyetlerin altında yapılan satış sonucu oluşan haksız rekabet, sektörün en başta gelen sorunları olarak öne çıktı.

THBB’nin anket yöntemiyle yaptığı araştırma raporunun sonuçlarına göre 2008’de 69 milyon 600 bin m3 olan hazır beton üretimi, 2009 yılında 66 milyon 430 bin m3’e gerileyerek yüzde 4,55 oranında düşüş gösterdi. 2009 yılında firma sayısı artarak 462’den 467’ye; tesis sayısı ise 825’den 845’e yükseldi. Firma ve tesis sayısı verilerine bakıldığında tablo olumlu gibi görülmesine rağmen, 2009 yılında, 45 hazır beton tesisi üretime ara verdi, kapandı veya el değiştirdi. 2008’de 84 bin 364 m3 olan tesis başına üretim, 2009’da 78 bin 615 m3’e düşerek yüzde 6,81 oranında geriledi.

Beton dayanım sınıflarında ise olumlu gelişmeler yaşandı. THBB’nin tavsiye ettiği minimum dayanım sınıfı olan C30 ve üstü dayanım sınıfındaki betonların kullanım oranı 2008 yılında yüzde 30,84 iken, bu oran 2009 yılında yüzde 34,12’ye çıktı.

Araştırmaya katılan hazır beton üreticilerinin verdiği yanıtlara göre sektörde 2009 yılında yaşanan başlıca sıkıntılar şöyle sıralandı:

* Tahsilatta yaşanan sıkıntılar (Hazır beton vadesinin giderek uzaması ve tahsil kabiliyeti kalmayan alacakların artması)
* Maliyetlerin altından yapılan satış sonucu haksız rekabetin oluşması
* Müşterilerin kalite yerine ucuz fiyatı tercih etmeleri
* Kalite denetimsiz beton üretiminden kaynaklanan haksız rekabet
* Akaryakıt fiyatlarındaki artış
* Transmikserlerin trafiğe çıkış saatlarindeki kısıtlamalar ve tonaj tahdidi uygulamasındaki sıkıntılar
* Yapı denetim firmalarının ve laboratuvarlarının teknoloji ve eleman eksikliğinden kaynaklanan yanlış uygulamaları, yapı denetim laboratuvarlarının yeterince denetlememesi
* İnşaat yapımcılarının ve inşaat kalfalarının yanlış uygulamaları (ilave su isteği, hatalı beton siparişi, düzgün olmayan kalıp kullanımı, beton yerleştirilirken vibratör kullanılmaması, betonun bakımının ihmal edilmesi)

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/hazir-beton-sektoru-2009u-kotu-kapatti_78473.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!