Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hazır Betonda Güven Zirve Yaptı

Hazır Beton Endeksi, temmuz ayında 100,62 değerine yükselerek önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 artış gösterdi

yapi.com.tr/AA
Hazır Betonda Güven Zirve Yaptı

Hazır Beton Endeksi, temmuz ayında 100,62 değerine ulaşarak önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 yükseldi. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay düzenli olarak hazırladığı ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği "Hazır Beton Endeksi"nin 2017 Temmuz Ayı Raporu açıklandı.

Rapora göre, Güven Endeksi ilk kez 100 olan eşik değerin üstüne çıktı ve 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden geçen bir yılın sonunda, sektörün güveni zirve yaptı. Rapor, her 4 endeks değerin de eşik değerin üzerinde olduğunu ve göstergelerin tamamının pozitife döndüğünü ortaya koydu.

Hazır Beton Faaliyet Endeksi temmuz ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2'lik artışla en fazla yükseliş gösteren endeks oldu. Hazır Beton Güven Endeksinin temmuz değeri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 arttı. Endeksin değeri, hazır beton sektöründe ekonomiye olan güvenin yükseldiğini gösterdi.

İnşaat sektörünün gelecek dönemde gidişatını göstermesi açısından önemli olan Hazır Beton Beklenti Endeksinin temmuz değeri bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,9 yükseldi. Gelecek üç ayda satışlarının artacağını düşünenlerin oranı yüzde 54 olurken, satışların azalacağını düşünenlerin oranı yüzde 17'de kaldı. Bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi de bu gelişmelerden etkilendi. Endeks, 100,62 değerine yükselerek bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 artış gösterdi.

"İkinci yarıda inşaat sektörü büyümeye ciddi katkı sağlayacak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, mevsimsel etkilerle haziranda düşen Faaliyet Endeksinin, temmuz ayında önemli bir yükselme gösterdiğini, geçen aya kıyasla sektörün beklentisinin halen yüksek olduğunu ve Güven Endeksinin ilk defa eşik değerin üstüne çıktığını aktardı.

Işık, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hazır Beton Güven Endeksinin 100 olan eşik değerin ilk defa üstüne çıkması çok önemli. 15 Temmuz'un üzerinden geçen bir yılın sonunda, sektörün güveni zirve yapmıştır. Her 4 endeks değeri de eşik değerin üzerindedir ve göstergelerin tamamı pozitife dönmüştür. Referandum sonrasında inşaat faaliyetlerindeki hareketlenme ile birlikte değerlendirildiğinde, temmuz sonu itibari ile hazır beton faaliyetlerinde mevcut ve beklenen gelişmelerin ümit vaat ettiği net bir şekilde görülmektedir. Tüm göstergeler, yılın ikinci yarısında inşaat sektörünün büyümeye ciddi katkı sağlayacağına işaret etmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazir-betonda-guven-zirve-yapti_160729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!