Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Hazır Projeler, Adapazarı’nın Hızla İmar Edilmesini Sağladı’

Depremden önce yeni su şebekesi için proje hazırlandığını hatırlatan Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, “Depremden sonra proje ile zaman kaybedilmeden hemen çalışmalara başlandı ve kısa sürede yol alındı.” dedi.

Zamanepremden önce yeni su şebekesi için proje hazırlandığını hatırlatan Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, “Depremden sonra proje ile zaman kaybedilmeden hemen çalışmalara başlandı ve kısa sürede yol alındı.” dedi.

Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, geleceğin Adapazarı’nı kurmak için şimdiden 20 projenin hazır olduğunu söyledi. “Proje var da ne olacak, hayata geçirmek için kaynak mı var?” şeklindeki eleştirilere ise Duran, şu karşılığı verdi: “1999 depreminden önce yeni yerleşim bölgesi, su şebekesi projesi hazırdı. Depremden sonra proje ile zaman kaybedilmeden hemen çalışmalara başlandı ve kısa sürede yol alındı.”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi’nde önceki akşam düzenlenen “Büyükşehir Belediyesi Adapazarı için ne düşünüyor?” konulu toplantıda konuşan Duran, Adapazarı’nın çehresini değiştirecek projeler hazırladıklarını kaydetti. Proje hazırlamanın önemini depremden sonra daha iyi anladıklarını ifade eden Duran, “O zaman hazır projeleri hemen uygulamaya geçirerek çok kısa sürede önemli mesafe alındı. Depremde tahrip olan şehir şebekesi projesi hazır olduğu için hemen işe başlandı ve şehre kısa sürede temiz su verildi. Aksi halde salgın hastalık kaçınılmaz olacaktı.” dedi.

Adapazarı’nın depremde yüzde 80’inin zarar gördüğünü ifade eden Duran, bütün deprem bölgesinden çıkan toplam 5 milyon ton enkazın 2,5 milyon tonunun Adapazarı’ndan çıktığını, bunun da felaketin boyutunu gözler önüne serdiğini söyledi. Şehircilikte her zaman projelerin hazır olması gerektiğini anlatan Duran, kalıcı konutların yapıldığı bölge olan Karaman ve Camili’nin de projelerinin belediyeye ait olduğunu vurguladı. Hazırladıkları projelere yurtiçi ve yurtdışından kaynak arayışlarını sürdürdüklerini ifade eden Duran, projelerin zamanla teker teker hayata geçirileceğini ifade etti. Her zaman büyük düşünmek gerektiğinin altını çizen Duran, bu projelere Avrupa Birliği fonlarından da kaynak sağlamak için çalıştıklarını dile getirdi.

Adapazarı’nın orta hasarlı konutlar hariç diğer önemli sorunlarını çözdüklerini ifade eden Duran, orta hasarlı konusunda hükümetin karar vereceğini söyledi. Beş yıldır orta hasarlıların onarılması için süre uzatımına gidilmesini eleştiren Duran, sahipleri tarafından onarılmayan bu yapıların yıkılmasını istedi. MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Mehmet Aracı, günün anısına Belediye Başkanı Duran’a Türk bayrağı hediye etti.

Kaynak bekleyen hazır projeler
Büyük düşünmenin faydalarını her zaman gördüklerini belirten Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, “Eğer büyük düşünmeseydik doğalgazı 6’ncı olarak kullanan il biz olmazdık. Kaç tane Büyükşehiri geride bırakarak Adapazarı’nı doğalgaza kavuşturduk. Bunun yanında yine projemiz hazır olmasaydı 100 yılda bile tamamlanamayacak büyük kanal projemiz hayata geçmezdi.” diyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Adapazarı’nın geleceğine yönelik hazırladığı projelerden bazıları şunlar: Uluslararası TIR Kamyon Park ve Terminal Projesi, Hafif Raylı Sistem Projesi, Sakarya Nehir Boyu Bölgesel Merkez ve Rekreasyon Projesi, Sapanca Gölü ve Çark Suyu Çevre Düzenleme Projesi, Yeni Hal Projesi, Bölgesel Otomobil Pazarı Merkezi Projesi, Zirai Donatım Alanı Kentsel Park Projesi, Gar ve Vilayet Meydanı Çevre Düzenleme Projesi, Orman Park Projesi, Poyrazlar Köyü Turizm Merkezi Projesi, Katı Atık Depolama Projesi, yol kavşak projeleri, Afet Eğitim ve Koordinasyon Merkezi Projesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazir-projeler-adapazarinin-hizla-imar-edilmesini-sagladi_24797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!