Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hem Kendini Hem Çevreyi Temizliyor!

Dış cephesi Fibro-T paneller ile kaplanan yapılar, ömrü boyunca boya gereksinimi duymadığını ve havanın temizlenmesine katkıda bulunduğunu belirten Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muhammed Maraşlı, “ Fibro-T paneller, inşaat dünyasında dikkat çeken yenilikçi ürün ve çevre dostu yapı malzemesi olarak öne çıkıyor” dedi.

yapi.com.tr
Hem Kendini Hem Çevreyi Temizliyor!

Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muhammed Maraşlı, Fibrobeton’un geliştirdiği yeni inovatif ürünü Fibro-T ile dünya GRC sektöründe bir yeniliğe daha imza attığını söyledi. Muhammed Maraşlı, Fibrobeton’un sadece Türkiye’de değil, dünya GRC sanayinin gelişmesine de öncülük etmeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Dış cephesi Fibro-T paneller ile kaplanan yapıların yağmur suyu ile temizlenerek ömrü boyunca boya gereksinimi duymadığını ifade eden Maraşlı, bu özelliği sayesinde yapıların bakım maliyetlerini ciddi ölçüde düşürdüğünü belirti. Maraşlı, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortamdaki Nitrit Oksit (NOX) miktarını azaltarak hava kirliliğinin önlenmesine de ciddi ölçüde katkı sağlayan yeni nesil bir ürün olarak geliştirdiğimiz Fibro-T® paneller, inşaat sektöründe son yıllarda geliştirilen en dikkati çeken çevre dostu ve yenilikçi yapı malzemesi olarak öne çıkıyor.”

Cam elyaf takviyeli

Muhammed Maraşlı, Fibrobeton’un Düzce Ar-Ge tesislerinde geliştirdikleri “kendini ve çevreyi temizleyen cam elyaf takviyeli” Fibro-Tpanellerin, çimentonun yapısındaki nano parçacıkların etkisiyle kiri üzerinde barındırmadığını kaydetti. Çimsa ile stratejik işbirliği yapılarak geliştirdikleri Fibro-T panellerin kendini temizleme özelliğinin, çimentonun yapısında yer alan nano parçacıkların etkisiyle sağladığını söyledi. Muhammed Maraşlı, sözlerine şöyle devam etti: “Fibro-T ile kaplanan yapı cephesi, inorganik kirleticileri yüzeyinde bağlayarak tuz haline getiriyor. Dış cepheye gelen yağmur suları sayesinde çözünen bu tuzlar panellerin üzerinden akarak hem havayı, hem de panellerin üzerini temizliyor. Böylece Fibro-Tkaplamalı dış cephelerin üzeri yağmur döngüsü ile sürekli olarak temiz kalıyor ve uzun yıllar süresince beyazlığını koruyor.”

FibrobetonFibrobeton Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muhammed Maraşlı

Fibro-T’nin çok katlı binalar, iş merkezleri, oteller ve modüler yapılar ile prefabrike bina cepheleri için ideal bir alternatif oluşturduğunu dile getiren Maraşlı, şehir merkezleri ve sanayi bölgeleri gibi yoğun emisyon sonucunda oluşan hava kirliliğinin önlenmesinde de etkin bir yöntem olarak kullanıldığını vurguladı.

50 yılda 1 milyon dolar tasarruf

Maraşlı, Fibro-T panelinin, binaların bakım maliyetini nasıl düşürdüğünü ise şu örnekle anlattı: “Normal binada öngörülen dış cephe boyama ve yüzey temizleme maliyetleri, metrekarede yaklaşık 10 dolar olarak kabul ediliyor. Her 5 yılda bir kez dış cephenin boyanması gerekliliği ve binanın efektif ömrünün 50 yıl olduğu düşünüldüğünde, binanın ömrü boyunca 10 kez dış cephesinin boya ihtiyacı ortayı çıkıyor. Boya metrekare maliyeti 10 dolar olarak düşünüldüğünde, 50 yıl sonunda, bina dış cephe boyama maliyetinin toplamı bugünkü değerlerle metrekarede 100 dolara ulaşıyor. 10 bin metrekare dış cephesi olan bir bina için bu maliyet, 50 yılda 1 milyon dolara ulaşıyor. 50 yılın sonunda bina sahipleri 1 milyon dolar gibi rekor düzeyde parasal tasarruf sağlamış oluyor.”

Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm tesisi Fibro-T panelleri ile kaplanan ilk örnek proje olarak öne çıkıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hem-kendini-hem-cevreyi-temizliyor_155128.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!