Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Hem Sulama ve İçme, Hem de Enerji ve Turizm Açısından Bir Gölet Yaptık"

Bayburt'ta 2009 yılında yapımına başlanan ve çalışmaların neredeyse bittiği 2 bin 340 rakımlı Aydıntepe Yayla Göleti, Trabzon'un doğa turizminde önde gelen mekanlarından Uzungöl'e rakip olmak istiyor.

yapi.com.tr / AA
"Hem Sulama ve İçme, Hem de Enerji ve Turizm Açısından Bir Gölet Yaptık"

Bayburt'ta 2009 yılında yapımına başlanan ve çalışmaların neredeyse bittiği 2 bin 340 rakımlı Aydıntepe Yayla Göleti, Trabzon'un doğa turizminde önde gelen mekanlarından Uzungöl'e rakip olmak istiyor.

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde bulunan Aydıntepe Yayla Göleti, il merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 2009 yılında Bayburt İl Özel İdaresi tarafından yapımına başlanan ve çevresindeki dört dere sayesinde 2 milyon metreküp su tutulan göletin tamamen hayata geçirilmesi halinde sulama, içme, enerji ve turizm sektöründe hizmet vermesi planlanıyor.

Bayburt Valisi Kerem Al, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aydıntepe Yayla Göleti'nin özellikle turizm ve sulama suyu açısından kent için büyük önem taşıdığını belirterek, ''2 yıllık süren bir çalışma sonucunda şu aşamada gölet bitmiş durumda. Şu anda çevresindeki düzenlemeleri gerçekleştiriyoruz. Burası kışlak yayla kapsamındaydı. Burayı yayla kapsamından çıkardık ve Hazineye devrettik. İsteyen vatandaşlarımız yer satın alabilecekler ve böylece mülkiyet sorununu da aşmış olacağız'' dedi.

Gölet sayesinde zaman içerisinde bölgenin bir cazibe merkezi haline geleceğini vurgulayan Vali Al, şöyle devam etti:

''Günümüzde göletler genel anlamda sadece turizm açısından değerlendiriliyor. Biz burada hem sulama ve içme, hem de enerji ve turizm açısından bir gölet yaptık. Sulama açısından takriben 5 bin dönümlük bir araziye hitap edecek. Gölet bittikten sonra ayrıca üzerine bir enerji santrali kurmayı planlıyoruz. Şuan proje uygulama aşamasında. Uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte yılda 1 megavat enerji elde edecek bir tesis oluşacak. Bu şekilde sulama, içme, enerji ve turizme yönelik bir alanımız olacak.''

Göletin yapımını tamamen kendi kaynaklarından karşıladıklarını ifade eden Al, ''Burada 25 kuruşluk dahi ihalelik bir iş bulunmuyor. Tamamen kendi mahalli kaynaklarımız aracılığıyla burayı bitme aşamasına getirdik. Enerji üretimi sağlanması halinde sulama birliğinin enerji sektörüne olan borçlarının bitirilmesini de hedefliyoruz. Amacımız mahalli imkanları artırmak'' diye konuştu.

Vali Al, daha önce yayla kapsamında bulunan gölet çevresinde bulunan 13 evin de gölet içerisinde kaldığını söyledi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/hem-sulama-ve-icme-hem-de-enerji-ve-turizm-acisindan-bir-golet-yaptik_88191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!