Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Her 100 Kilometreye Bir Havalimanı

Ulaştırma Bakanı Arslan: "Yurt içinde havayolunu kullanan vatandaşların ve yabancı konukların yüzde 90'ı, karayoluyla 100 kilometre yol alarak herhangi bir havalimanına erişebiliyor" dedi.

yapi.com.tr
Her 100 Kilometreye Bir Havalimanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıklamalarda bulundu. Bakan Arslan, ulaştırma sisteminin en önemli dişlilerinden biri olan havacılığın gelişmesi için 2003'ten bu yana köklü adımlar atıldığını söyledi.

Bakan Arslan, aktif havalimanı sayısının yurt içinde 55'e çıktığını ifade ederek şunları söyled; "Rize-Artvin, Yozgat, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Karaman, İzmir Çeşme-Alaçatı, Batı Antalya, Çukurova ve Tokat havalimanlarının da yapımı için adımlar atıldı."

Arslan, Rize-Artvin ve Çukurova havalimanlarının alt yapı inşaatlarının sürdüğünü söyledi. 2018'de ihalesi yapılan Yozgat Havalimanı'nda da sürecin devam ettiğini belirten Arslan, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı) Havalimanı'nda yer tesliminin yapıldığını, Tokat Havalimanı'nda mali tekliflerin alınması aşamasına gelindiğini açıkladı. Arslan, Karaman Havalimanı'nın da bu yıl içinde ihalesinin yapılacağını müjdeledi.

Çeşme-Alaçatı Havalimanı ihalesi 20 Nisan'da
Bakan Ahmet Arslan, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılacak İzmir Çeşme-Alaçatı Havalimanı için 20 Nisan'da ihale yapılacağını söyledi. YİD modeliyle inşa edilecek Batı Antalya Havalimanı için fizibilite çalışmaları devam ediyor.

"Çukurova Havalimanı'nda teklifler haftaya alınmaya başlayacak"
Bakan Arslan, Çukurova Havalimanı'nın altyapı inşaatının yıl içinde biteceğini ve üst yapı için de gelecek hafta tekliflerin alınmaya başlanacağını açıladı.

Tokat Havalimanı'nda ise altyapı için ihaleye çıktıklarının dile getiren Arslan, teknik değerlendirme çalışmalarının tamamlandığını, mali teklifleri alma aşamasına geldiklerini bildirdi.

Arslan, "2023'e kadar yapımı tamamlanacak Rize-Artvin, Karaman, Bayburt-Gümüşhane, Yozgat, İzmir Çeşme, Batı Antalya, Çukurova ve Tokat havalimanlarıyla havayolunu yurt içinde kullananların tamamı, 100 kilometre mesafe katederek herhangi bir havalimanına ulaşabilecek." açıklamasında bulundu.

İstanbul'da inşaatı devam eden 3. havalimanı ile ilgili de açıklama yapan Arslan, Türkiye'nin, yıllık 200 milyon yolcu kapasiteli olacak ve ilk etabı 29 Ekim'de devreye girecek İstanbul Yeni Havalimanı ile dünyanın en önemli transit merkezlerinden biri haline geleceğine dikkati çekerek, projenin tamamlanmasıyla Türkiye'nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açılacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-100-kilometreye-bir-havalimani_164014.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!