Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Her Gökdelene Heliport Yapılacak

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yüksek binalarda yaşanacak yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilebilmesi, afetlerde kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek sağlanması amacıyla 'Her Gökdelene Bir Heliport' projesi başlattı. Projenin bir diğer hedefi de günlük hayatta helikopter taşımacılığının aktif

Zaman Gazetesi
Her Gökdelene Heliport Yapılacak

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yüksek binalarda yaşanacak yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilebilmesi, afetlerde kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek sağlanması amacıyla 'Her Gökdelene Bir Heliport' projesi başlattı. Projenin bir diğer hedefi de günlük hayatta helikopter taşımacılığının aktif olarak kullanılmasına vesile olmak.

Özellikle büyük kentlerde yüksek binaların sayılarında yaşanan hızlı artış ve şehir içi ulaşımda büyük kolaylık sağlayan helikopter işletmeciliğinin gelişmesi Ulaştırma Bakanlığı'nı harekete geçirdi. SHGM, gökdelenlerde meydana gelebilecek yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilmesinin yanı sıra diğer afetlerde de kurtarma ekiplerine ciddi katkı sağlayacağı düşüncesiyle, her gökdelene bir helikopter iniş-kalkış alanı yapılmasına yönelik çalışma başlattı. İçişleri Bakanlığı aracılığı ile imar planlarının hazırlanmasından ve yapı ruhsatlarının verilmesinden sorumlu belediye başkanlıklarına yazı gönderilerek proje hakkında bilgi verildi.

Yangın gibi durumlarda tahliye için havayolunun kullanılmasının önemine dikkat çekilen yazıda, yüksek binaların çatılarına inşa edilecek helikopter iniş kalkış alanlarının diğer afetlerde kurtarma çalışmalarına da büyük destek sağlayacağı belirtildi. Yazıda ayrıca, bina projeleri hazırlanırken planlanmayan, sonradan ilave edilmek istenen helikopter iniş kalkış alanlarının ileride statik problemlere yol açabileceği ve bu sebeple yapım aşamasında iken heliport inşasının değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Projenin diğer hedefi kentlerdeki trafik sorununa alternatif olarak son yıllarda gelişen helikopter taşımacılığına destek sağlamak. Binaları kullanacak kişi, kurum ve şirketler göz önüne alındığında, iniş kalkış alanlarının günlük hayatta aktif olarak kullanılması planlanıyor. Ayrıca heyetlerin şehir içi ulaşımda helikopterleri tercih etmesi ile karayolundaki sıkıntıların azaltılması hedefleniyor. Helikopter iniş kalkış alanı standartlarını öğrenmek ve başvuruda bulunmak için www. shgm.gov.tr/doc3/shy14b.doc sayfasındaki Heliport Yönetmeliği ile www.shgm.gov.tr/doc3/helbasformu.doc sayfasındaki formdan faydalanılabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-gokdelene-heliport-yapilacak_63269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!