Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Her gün Farklı Bir Eylem Yapacaklar

Kent A.Ş.’de sözleşmeleri yenilenmeyen 300 işçiyle aileleri haftanın ilk iş gününde Örnekköy Şantiyesi girişinde toplandı. Konuyu kamuoyuna duyurmak adına, sokaklara inme kararı alındı.

Milliyet Gazetesi
Her gün Farklı Bir Eylem Yapacaklar

Kent A.Ş.’de sözleşmeleri yenilenmeyen 300 işçiyle aileleri haftanın ilk iş gününde Örnekköy Şantiyesi girişinde toplandı. Konuyu kamuoyuna duyurmak adına, sokaklara inme kararı alındı.

Karşıyaka ve Bayraklı belediyeleri arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu, 1 Mayıs itibariyle işini kaybeden DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi 300 Kent A.Ş. çalışanı, Örnekköy Şantiyesi’ndeki eylemlerini sürdürüyor. İşçiler ve aileleri, seslerini duyurmak adına, sokaklara inerek, her gün farklı bir eylem yapma kararı aldı. Başkanlar Cevat Durak (Karşıyaka) ve Hasan Karabağ (Bayraklı) aleyhinde sloganlar atılan protestoda, bu kez ön sıralarda çocuklar ve kadınlar yer aldı.

"İşçiyi sömürüyorlar"

Genel-İş Sendikası 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çınar, Durak’ı ve Karabağ’ı suçladı, "Çocuklarımızla birlikte Karşıyaka Belediyesi’ne yürüyeceğiz. Başkanlar yanımıza gelmeye korkuyor, biz onların yanına gideceğiz" dedi. Durak’ın, "Emeği sömürüyorlar" sözlerine de sitem eden Çınar, "Asıl onlar bizi sömürüyor. Seçim zamanı birlikte çalıştık, oy istedik. Seçim bitti, kapı önüne koydu. Asıl sömürü budur. Bize, sendikayı bırakıp sözleşmeli işçi olmamızı teklif ediyorlar" diye konuştu.

Başkan Durak’tan çağrı

Eleştiri oklarına hedef olan Durak, sessizliğini bozdu. Sendikaların ve bazı belediye başkanlarının konuyu saptırdıklarını söyleyen Durak, şöyle dedi: "Açıkça sesleniyorum. Sendikalar dahil, hiç kimse insan emeği üzerinde yanlışlık yapmasın. İşçileri yanlış limanlara yöneltmesin. Bu, sadece Karşıyaka Belediyesi’nin çözeceği bir mesele değil. Bizler emekten yana insanlarız. İşçi ve emek mağduriyeti Türkiye’nin neresinde yaşanırsa yaşansın üzülürüz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-gun-farkli-bir-eylem-yapacaklar_68778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!