Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Her İl İçin Tarihi Heykel' Kavgası

Kültür Bakanlığı illere heykel yaptırmak için ihale açtı. Heykeltıraşlar, "Bize duyuru yapılmadı" diyerek, ihalenin iptali için başvuruda bulundu.

Sabah Gazetesi
'Her İl İçin Tarihi Heykel' Kavgası

b>Kültür Bakanlığı illere heykel yaptırmak için ihale açtı. Heykeltıraşlar, "Bize duyuru yapılmadı" diyerek, ihalenin iptali için başvuruda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, illeri padişahların heykelleriyle donatma projesi için Kamu İhale Kurulu ile karşı karşıya geldi. Kurulun, "ihale yeniden incelensin" kararına karşın, bakanlık, ihale kapsamını daha da genişletti. Trabzon'a Fatih Sultan Mehmet, 4. Murat, Kanuni Sultan Süleyman, G.Antep'in Islahiye İlçesi'ne Atatürk Anıtı, Kanada Quebec'e Yunus Emre büstü dikilecek.

Kültür Bakanlığı, ilk kez 70 heykel ve büst için ihale açtı. Sanatçıların, maketlerini hazırlayarak, 2 Haziran'a kadar bakanlığa başvurmaları istendi. Bakanlık, bazı üniversite ve rektörlere ayrıca yazı yazarak, ihaleye katılmalarını da istedi. Ancak, ihale sonuçlanmadan önce ünlü heykeltıraş Burhan Alkar, Kamu İhale Kurulu'na, duyurunun yalnızca "birkaç dernek ve bazı üniversite rektörlüklerine yapıldığı" itirazında bulundu. Heykellerin yaptırılış biçiminin, amacının belli olmadığı, jürinin ilan edilmediği ve şartnamenin hazır olmadığını belirten Aklar ihalenin iptalini istedi.

29 Eylül son başvuru tarihi
Kurul da, ihalenin "mevzuata aykırı" olduğunu tespit ederek, işlemlerin incelenmesi için dosyayı Kültür Bakanlığı'na gönderdi. Kurul'un kararına rağmen, bakanlık, ihaleyi sürdürdü ve kapsamını genişletti. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, yeni ihale duyurusunda, daha önce açılan ihaledeki heykellerin yapımına başlandığını, ancak çok sayıda başka talebin de gediği belirtildi. Duyuruda, "eserleri yapmak isteyen sanatçıların maketlerini 29 Eylül 2006 Cuma gününe kadar teslim etmeleri" istendi.

Böylece Kültür Bakanlığı, yaptırılacak heykel sayısını yükseltmiş oldu ve Atlı Alpaslan, Köroğlu, Fevzi Çakmak Büstü, Zübeyde Hanım Heykeli, Zafer Anıtı, İnsanlık Anıtı, Kahraman Türk Kadını Emine Bacı, Saraycıklı Mustafa, Mermi Taşıyan Türk Kadını Heykeli ile Çanakkale Şehitleri Rölyefi planlarını da ihale kapsamına aldı.

Trabzon'a üç padişahın heykeli
Bakanlık, Fatih Sultan Mehmet'in iki heykelini dikecek. Heykellerden biri kentin fethi nedeniyle Trabzon'a, diğeri Fatih'in Amasra'ya hayranlığı" nedeniyle bu kente dikilecek. Bronz olan iki heykelin tahmini maliyeti 70 bin YTL. Kanuni Sultan Süleyman'ın anıtını, doğum yeri Trabzon'a dikilecek. Bronz anıtın tahmini maliyeti 35 bin YTL olacak.

Tüzmen'den Antep'e Atatürk büstü: Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in talebi üzerine Islahiye ilçesindeki meydana Atatürk heykeli dikilecek. Polyester heykelin tahmini maliyeti 25 bin YTL tutarında.

Kanada'ya Yunus Emre büstü: Kanada'daki Türkler, 2005'te talep ettikleri Yunus Emre büstüne kavuşuyor. Bronz büstün maliyeti 5 YTL olarak tahmin ediliyor.

Adana'ya Karacaoğlan heykeli: vatandaşın talebi üzerine Isparta'ya Atatürk heykeli, bir avukatın başvurusu üzerine de Bandırma'ya Kurtuluş Savaşı'nın önemli komutanlarından Albay Bekir Sami Bey'in heykelini yaptırılacak. Adana'nın Kozan ilçesinin girişine de Karacaoğlan heykeli yaptırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-il-icin-tarihi-heykel-kavgasi_48020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!