Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Her Yıl 500 Bin Kişi Modern Sanata Ulaştı

Beş yıl önce Oya Eczacıbaşı'nın bu yola baş koyması ve sanat dostu kurumlar ve kişilerin desteğiyle hayata geçen İstanbul Modern Sanat Müzesi kuşkusuz Türkiye'de büyük bir boşluğu dolduldu. Oya Eczacıbaşı'nın vurguladığı gibi İstanbul Modern beş yıl içinde büyük ölçüde modern sanat müzesi beklentilerine yanıt verdi. Sürekli ve süreli sergileri,

Referans Gazetesi
Her Yıl 500 Bin Kişi Modern Sanata Ulaştı

Beş yıl önce Oya Eczacıbaşı'nın bu yola baş koyması ve sanat dostu kurumlar ve kişilerin desteğiyle hayata geçen İstanbul Modern Sanat Müzesi kuşkusuz Türkiye'de büyük bir boşluğu dolduldu. Bu süre içinde çok kapsamlı retrospektif ve fotoğraf sergiler açıldı, Modern Türk Sanatı tarihimiz ete kemiğe büründü, genç kuşaklar tarafından algılanır oldu. Ama yine de zaman zaman adına uygun bir koleksiyona sahip olmadığı, daha doğrusu güncel sanatın eksik kaldığı eleştirilerine maruz kaldı.

İstanbul Modern bu eksikliğini büyük ölçüde gidermişe benziyor. Koleksiyonu, beş yıl süresince satın alımlar, müzeye yapılan bağışlar ve yirmi yıl gibi uzun süreli yapıtlarla güçlendirilmiş. Müze zenginleşen, gençleşen koleksiyonunu "Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar" başlıklı sergisiyle sanatseverlere tanıtıyor.

Dünkü basın toplantısında konuşan Oya Eczacıbaşı'nın vurguladığı gibi İstanbul Modern beş yıl içinde büyük ölçüde modern sanat müzesi beklentilerine yanıt verdi. Sürekli ve süreli sergileri, fotoğraf, video bölümleri, sineması, kütüphanesi, mağazası ve restoranıyla bir çekim merkezi haline geldi. Beşinci yılını kutlayan İstanbul Modern'e, 32. Avrupa Müzeler Forumu'nda yenilikçi bakış açısı nedeniyle verilen "Özel Ödül" de uluslararası sanat dünyasında benimsendiğini gösteriyor.
 
Yılda 500 bin ziyaretçi

İstanbul Modern'e bugüne dek yılda ortalama 500 bin kişi gelmiş. 2009'un ilk dört ayında ise günlük ziyaretçi sayısı 1200 civarında, hafta sonları bu sayı 3 bini buluyormuş. Ziyaretçi profilinde ise gençler ve kadınlar ağırlıklı.
İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu da düzenleme ve enstalasyonlarda mesen gurubu havuzundan yararlandıklarını, işbirliği ve sponsorların desteğiyle açılıştan daha büyük ve zor bir sergiyle beşinci yılı kutladıklarını söylüyor. "Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar" sergisi Batılı anlamda resim anlayışının belirdiği Batılılaşma sürecinde Hoca Ali Rıza, Abdülmecid Efendi, Zonaro gibi isimlerle başlıyor ve günümüze dek geliyor.

"Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar" sergisinde, özellikle çağdaş sanatımızın son 30 yılına damga vurmuş sanatçıların yapıtları dikkati çekiyor. Kutluğ Ataman, Ayşe Erkmen, Gülsün Karamustafa, Nil Yalter, Hale Tenger, Erdağ Aksel, Nil Yalter, Sarkis, Nezaket Ekici, Canan Şenol, Taner Ceylan, Hussein Chalayan, Halil Altındere, Seza Paker, Serkan Özkaya, Leyla Gediz, Ramazan Bayrakoğlu, Selim Birsel, Şener Özmen-Erkan Özgen,Ekrem Yalçındağ, Gülden Artun, Metin Talayman, Tayfun Erdoğmuş, Azade Köker,İnci Eviner, Hüsamettin Koçan, Mithat Şen, İpek Duben, Şükran Moral ve Nur Koçak gibi yakın dönemin çağdaş sanatçılarının katılımıyla zenginleşen koleksiyon, sanat tarihimizin akışını izlemek açısından anahtar niteliğinde.

Sergide, bu yıl 53. Venedik Bienali'nde "Altın Aslan Yaşamboyu Başarı Ödülü"nü alacak olan Yoko Ono'nun, İstanbul Modern'e bağışladığı "Ex It" başlıklı yerleştirmesi, Jennifer Steinkamp'ın 8. Uluslararası İstanbul Bienali'nde tarihî Yerebatan Sarnıcı için yarattığı "Dikkat Çekici" başlıklı enstalasyonu, ünlü İngiliz heykeltıraş Tony Cragg'in "Çirkin Yüzler"i, William Kentridge'in öncü Fransız sinemacı Georges Mélies'e hayranlığını yansıtan "Üç Boyutlu At" başlıklı eseri de çağdaş Türk sanatıyla eşzamanlı olarak üretilen işler olması bakımından önemli.

İstanbul Modern'de başlayan bir diğer sergi de Küratörlüğünü Engin Özendes'in üstlendiği Danimarkalı sanatçı Annette Merrild'in "Oda Projesi". Sanatçı bu çalışmasıyla kültürler arası farklılıklar ve benzerlikleri vurguluyor.
"Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar" sergisinin ana sponsorluğunu İstanbul Modern Ana Sponsoru Türk Telekom üstlenmiş. Destekçiler ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marshall, Borsa Lokantaları A.Ş., Doluca, Point Hotel, Sony Eurasia, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. ve Tepta Aydınlatma.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-yil-500-bin-kisi-modern-sanata-ulasti_69344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!