Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

HES Karşıtlarından Dev Miting

Trabzon'un Tonya ilçesindeki Fol deresi üzerine yapılması planlanan Hidroelektrik Santrallere (HES) karşı oluşturulan Tonya Derelerin Kardeşliği Platformu, HES’lere ve suyun ticarileştirilmesin karşı bir miting düzenledi. Tonya Meydanı’ndaki mitinge katılımı yoğundu. Tonyalılar, “HES olmazsa has olur, suyu satmak ülkeyi satmaktır” dövizleri

BirGün Gazetesi
HES Karşıtlarından Dev Miting

Trabzon'un Tonya ilçesindeki Fol deresi üzerine yapılması planlanan Hidroelektrik Santrallere (HES) karşı oluşturulan Tonya Derelerin Kardeşliği Platformu, HES’lere ve suyun ticarileştirilmesin karşı bir miting düzenledi. Tonya Meydanı’ndaki mitinge katılımı yoğundu. Tonyalılar, “HES olmazsa has olur, suyu satmak ülkeyi satmaktır” dövizleri taşıdı. Genç yaşlı yüzlerde duyarlı yurttaş HES istemediklerini bir kez daha yineledi.

Mitingde, Tonya Derelerin Kardeşliği Platformu sözcüsü Hasan Kalyoncu, yaptığı konuşmada "Çaykara’ya yapılacak bir HES Trabzonspor’a verildi. Trabzonspor bölgenin yumuşak karnı. HES Trabzonspor’a verilirse, kimsenin tepkisi olmaz. Tonya’da Yüksekokul konusu aynı. HES’le ilgili şirketin yüksekokulu yapmayı üstlendiği söyleniyor. Kim üstlenmiş? Ne zaman sözleşme yapılmış? 2007’in bu aylarında Tonya’ya yüksekokul açacağına söz verenler gibi bu da yeni bir palavra mı yoksa?" dedi.

‘KAYBIMIZ BÜYÜK, YA KAZANCIMIZ?’

HES'lerle ilgili davalara da değinen Kalyoncu "Bugüne kadar 65 HES’le ilgili İdari Mahkemelerde davalar açıldı. 30 dava sonuçlandı ve tümünde HES’lerin yapımının durdurulmasına karar verildi. HES’lerde üretilecek enerji Türkiye’deki enerji açığının yüzde 3’ünü  karşılayacak. Ülkemizde enerji kaybı yüzde 20 dolayında. Hiçbir yatırım yapmadan kaçak kullanımın önüne geçilip yüzde 10’luk kayıp giderilirse derelerimiz özgür akmaya devam edecek. Fol Deresi’ne HES yapılırsa Tonyalı evinde ucuz elektrik mi kullanacak? Belediye’nin kullandığı elektrik mi bedavaya gelecek? Kayıplarımıza karşı kazançlarımız ne olacak? İlgili şirket yetkilileri bu sorulara cevap vermeliler. Yolumuz, yöntemimiz hukuk yoludur. Avukat kanalıyla mahkemeye başvuracağız” dedi.

HES’LERE KARŞI ÖRGÜTLÜ ‘KARDEŞLİK’

Kalyoncu’nun konuşmasıyla başlayan miting yöre halkından ve diğer HES mağduru kardeş derelerden gelenlerin söz almasıyla devam etti.

Yöre halkından Ayşe Fettahoğlu, “Tonya’nın HESlere ihtiyacı yok. Bundan önce de zorluk çektik ama çocuklarımızı süt satıp okuttuk. Bundan sonra da böyle yapacağız. HES’ler yöre halkına bir yarar sağlamayacak” dedi.

Mitingde ayrıca, Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan Ömer Şan, HES’lere karşı mücadele veren avukatlar ve Giresun Derelerin Kardeşliği Platformu temsilcisi de birer konuşma yaparak çevre mücadelesindeki kararlığı vurguladı.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-karsitlarindan-dev-miting_80328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!