Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘HES Projeleri Durdurulsun’

Rize’den sonra Artvin’de de hidroelektrik santrallarına (HES) karşı eylem planları geliştirilmeye başlandı. İkizdere Derneği ağustos ayında Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılacak Turizm Kurultayı’nda yetkililere sunulmak üzere akademisyenlerin de katkılarıyla HES’lere karşı bilimsel bir rapor hazırlattı. Raporda, HES projelerinin iptal edilmesi

Cumhuriyet Gazetesi
2 ‘HES Projeleri Durdurulsun’

Rize’den sonra Artvin’de de hidroelektrik santrallarına (HES) karşı eylem planları geliştirilmeye başlandı. İkizdere Derneği ağustos ayında Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılacak Turizm Kurultayı’nda yetkililere sunulmak üzere akademisyenlerin de katkılarıyla HES’lere karşı bilimsel bir rapor hazırlattı. Raporda, HES projelerinin iptal edilmesi istendi.

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Meydancık ve Papart vadileri üzerinde yapılması planlanan HES’lere karşı Derelerin Kardeşliği Platformu Şavşat Temsilciliği tarafından Şavşat Belediyesi Düğün Salonu’nda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Panelde konuşan TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer ve Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu HES’lerin bu biçimiyle bitirildiğinde bölgede dere yataklarının kuruyacağını ve eşsiz doğal güzelliklerinin yitirileceğini belirttiler. Artvin Barosu eski Başkanı Bedrettin Kalın ise HES’lere karşı hukuksal olarak açılan tüm davalarda yürütmeyi durdurma kararı alındığını belirterek; “Çünkü ortada hukuki bir dayanakları yok” dedi.

Yaşananlar katliam

İkizdere Derneği ise ağustos ayında Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılacak Turizm Kurultayı’nda yetkililere sunulmak üzere akademisyenlerin de katkılarıyla bilimsel bir rapor hazırlattı. Dernek Başkanı Kadem Ekşi, “Bunca risk içeriği arasında bölgemizde yapılmakta olan HES’lere ‘ÇED gerekli değildir’ raporları verilmesinin sorumluluğunu şimdi kimler üzerine alacaklar?” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-projeleri-durdurulsun_71187.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • hes insanlara iş imkanı sağlıyormuş. bir de gel burda çektiklerimizi çek, doğanın katledilişini izle. bakalım öyle diyebilecek misin daha sonra YANITLA
  • neden hayır dıyorsunuz mıllete iş imkanı saglıyor. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!