Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

HES'çiler Suçüstü Yakalandı

Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yuvarlakçay Irmağı üzerinde kurulması planlanan Hidroelektrik Santralarına (HES) karşı köylülerin 150 güne yakındır yürüttüğü çevre nöbeti ve açılan iptal davalarının ardından, Yuvarlakçay’da HES yapmayacağını açıklayan Afken Holding, gözünü Rize’nin en yeşil vadilerine dikti.

BirGün Gazetesi
HES'çiler Suçüstü Yakalandı

Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yuvarlakçay Irmağı üzerinde kurulması planlanan Hidroelektrik Santralarına (HES) karşı köylülerin 150 güne yakındır yürüttüğü çevre nöbeti ve açılan iptal davalarının ardından, Yuvarlakçay’da HES yapmayacağını açıklayan Afken Holding, gözünü Rize’nin en yeşil vadilerine dikti.

Yuvarlakçaylı köylüleri tebrik ederek projeden vazgeçtiğini açıklayan enerji şirketi, bu şekilde halka arz edilme öncesinde bıraktığı çevreci imajını tekrar elden bıraktı. Fındıklı’nın Arılı Vadisi üzerinde Zeki Enerji tarafından projelendirilen Çatak HES ve Regülatörleri için izinsiz olarak bölgede fizibilite ve harita çalışması yapan Afken Enerji çalışanları, yöre halkı tarafından suçüstü yakalanarak jandarmaya teslim edildi.

YUVARLAKÇAY’IN ARDINDAN RİZE

Fındıklı’nın Arılı Vadisi üzerindeki Yaylacılar Köyü halkı, Arılı Vadisi’nde, Afken ve Zeki Enerji firmaları tarafından yapılmak istenen 10 megavat kurulu gücündeki Çatak HES projesinin fizibilite ve harita çalışmalarını yapmak için önceki gün sabaha karşı gizlice bölgeye gelen Akfen Enerji ve Zeki Enerji çalışanlarını SİT Alanında gizlice ve kaçak çalışma yaparken suçüstü yakaladı.

Yöre halkı, her iki şirket adına gizlice çalışanlara tepki gösterirken; bölgede kaçak çalışma yapan HES’çileri yakalayarak jandarmaya teslim etti. Çevreci köylüler, “Çatak HES projesi yapımcı firmasının Zeki Enerji olarak görünmesine rağmen, bölgede gizlice ve kaçak çalışma yapan HES şirketi elemanları Akfen Enerji adına geldiklerini ifade ettiler.

Yuvarlakçay’da halkın haklı ve meşru mücadelesi sonucu geri adım atmak zorunda olan Akfen Enerji bu kez Fındıklı’da karşımıza çıktı. Çevre, su ve yaşam hakkını vadilerinde nöbet tutarak korumaya çalışan bizler elbette Akfen’e Fındıklı’da yaşam hakkı tanımayacağız” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

“FINDIKLI’DA HES’E YER YOK”

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu adına yapılan yazılı açıklamada ise “Fındıklı Halkı 2007 yılından beri derlerinde ve vadilerinde şanlı bir nöbet tutuyor. Onun için hala HES yapımcı firmalarına bir kazma dahi vurdurtmadı. Gözünü rant bürümüş şirketler, yasak olmasına rağmen 1. Derece Doğal SİT Alanı ilan edilen vadimizde HES çalışması için deneme yapmaya çalışıyor. Yöreyi SİT Alanı yapan ve bu alanları koruma, kollama ve geliştirme görevi olan yetkililer ile kurumları bir kez daha görevlerini yapmaya çağırıyoruz. HES yapımcı firmalar unutmasınlar ki Fındıklı’da onlara yer yok. Yüzyıllardır canı gibi koruduğu suyunu, doğasını, yaşam alanlarını savunan ve nesilden nesile torunlarına emanet edecek olan kararlı, yürekli ve onurlu Fındıklı halkı yaşam mücadelesine devam edecek” denildi.

Geleneksel yayla şenliği de çevrecileşiyor

Özellİkle son dönemlerde bölgedeki vadiler üzerinde yapılması planlanan ve yapımı süren HES’ler nedeniyle çeşitli protesto ve eylemlere sahne olan Doğu Karadeniz Bölgesindeki yayla şenlikleri başladı. Yöre halkı ve çevreci örgütler, bölgedeki şenlikleri aynı zamanda birer HES protestosuna da döndürmeye hazırlanıyor. Bölgede yapılan ve bazılarının ulusal nitelik taşıdığı yayla şenliklerine katılan binlerce insan, kadınlı erkekli, el ele, birlik ve beraberlik içerisinde horon halkaları oluşturup; kemençe, davul ve zurnayla saatlerce horon oynamanın tadını çıkartıyor. Özellikle Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Ordu’da bulunan 2 bini aşkın irili-ufaklı yaylanın yaklaşık 150’sinde Mayıs ayı içerisinde başlayarak Eylül ayı sonuna kadar yayla şenliği ve festivaller yapılıyor.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/hesciler-sucustu-yakalandi_79983.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!