Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

HES’le Gelen ‘Yüksek Gerilim’

Rize’deki Hidroelektrik Santrali (HES) projeleriyle ilgili başlatılan hukuk sürecinde, yaklaşık 18 proje için çeşitli gerekçelerle verilen ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararlarının uygulanmadığı yönünde iddialar hakkında soruşturma ve incelemeler başlatılırken; bölgede HES projelerinin ikinci aşaması olan enerji nakil hatları için de çalışmalar

Bir Gün Gazetesi
HES’le Gelen ‘Yüksek Gerilim’

Rize’nin dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik alan arasında bulunan vadilerinde yapımı devam etmekte olan Hidroelektrik Santralleri (HES) projelerinin bölgede adeta bir vadi ve dere katliamı yaptığını söyleyerek; söz konusu projelerle vadilerdeki derelerin 650 kilometreye ulaşan iletim tünelleriyle projelere ulaştırılması yöre halkı, çevreciler ve birçok demokratik kitle örgütünün tepkisiyle karşılaşıyor. Projelerle ilgili başlatılan hukuk sürecinde, yaklaşık 18 proje için çeşitli gerekçelerle verilen ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararlarının uygulanmadığı yönünde iddialar hakkında soruşturma ve incelemeler başlatılırken; bölgede HES projelerinin ikinci aşaması olan enerji nakil hatları için de çalışmalar başlatıldı.

HES projelerinde üretilecek olan elektrik enerjisi için yüzeyde başlayan enerji nakil hattı çalışmaları da Rizelilerin tepki göstermesine neden oldu. Rize’nin Kalkandere ilçesinde yapılan çalışmalar üzerine bazı yurttaşlar, arazilerinden ve evlerinin çevresinden yüksek gerilim hatları geçirilmesine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Kalkandere Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyet dilekçesi veren Recep Ali Kılıçarslan isimli yurttaş yaptığı açıklamada, “Yüksek gerilim hattı evimin tam üstünden geçiyor. Daha önce farklı yerden geçiyordu. O bölgede yol olmadığı için maliyeti düşürme adına bizi tehlikeye attılar” dedi.

Arazilere Yüksek Gerilim Gaspı

Aynı bölgede yaşayan Emine Yıldız isimli yurttaş ise yaptığı açıklamada, “Bize 5 metreye kadar istedikleri yerden bu yüksek gerilim hatlarını geçirebileceklerini söylediler. Bu hatlardan 150 bin volt enerji geçecek. Bu hatlar radyasyon saçacak. Biz Karadeniz insanı olarak Çernobil kazası nedeniyle zaten yeteri kadar radyasyon aldık. Beşikteki bebek bile kanser hastası. Benim babam akciğer hastası. Biz medet ararken kanseri burnumuza getiriyorlar” diye konuştu.

Reyhan Yıldız ise yaptığı açıklamada izinsiz olarak arazilerine girilerek direkler dikildiğini belirterek, “Evlerimizde cep telefonu ve çanak antenlerimiz var. Yılın büyük bölümü ilimiz yağmur alıyor ve sıklıkla yıldırım düşüyor. Bu hatlar ile bizi ölüme sürüklüyorlar” şeklinde konuştu. Edinilen bilgilere göre ise Rize’de yapımı devam etmekte olan HES’ler için kurulmaya başlanan enerji nakil hatlarının bin volt ile 150 bin volt arasında enerjiyi taşıması öngörülüyor. Öte yandan TÜBİTAK tarafından geçtiğimiz ay duyurusu yapılan bir araştırmaya göre, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan ve Rize’yi de kapsayan 250 kilometrelik saha içerisinde ki 7 ilde 15 bin 299 kanser hastası olduğu belirtilerek kanser hastalıklarındaki artışa bölgede bulunan yüksek gerilim hatları neden olarak gösterilmişti.

HES şirketlerinin ‘gayreti’ köylüleri ikiye mi bölüyor?

Rize merkeze bağlı Küçükçayır köyünde REDAŞ isimli bir firma tarafından yapılmak istenen HES, köylüleri ikiye böldü. Köylüler, şirket yöneticilerinin köylünün bir kısmını para karşılığında susturduğunu söylüyor.

Köylerinde yapılmak istenen HES’in köy yaşantısını bitireceğini söyleyen Kazım Delal isimli yurttaş, “Köyümüzde HES inşaatına başlandı. İnşaat esnasında yol çalışmaları nedeniyle dağdan çığ geldi ve köy yolu 3 gün kapalı kaldı. İki kadın gelen çığın altında ezilme tehlikesi atlattı. Biz köylüler olarak yetkilileri aradık ama bir sonuç alamadık. Köy muhtarı ve şirket yetkilileri köyün yolunun kapalı olduğunu haber vermediler. Üç gün üzerine şirketin makineleriyle kapanan yol açıldı. Parayla insanlarımızı susturuyorlar” diyerek çaresizliklerini vurguluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hesle-gelen-yuksek-gerilim_77041.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!