Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Heybeliada Sanatoryumu Davasında Ara Karar Açıklandı

Heybeliada Sanatoryumu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davada ara karar açıklandı. Mahkeme, işlemin hukuki gerekçelerinin ilgili kurumlara sorulmasına karar vererek, İBB ile Adalar Belediyesi’nden sanatoryum arazisinin imar planlarını istedi.

yapi.com.tr
Heybeliada Sanatoryumu Davasında Ara Karar Açıklandı

Kamuoyunun tepkisine neden olan Heybeliada Sanatoryumu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmesi kararı; Türk Toraks Derneği, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, İstanbul Barosu Başkanlığı ve İstanbul Tabip Odası tarafından mahkemeye taşınmıştı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Valiliği’ne karşı açılan davalarda, mahkeme tarafından 1 Aralık 2020 tarihinde ara karar verildi.

Ara kararda, davanın sonucundan etkileneceği gerekçesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na davanın bildirilmesine ve dava dilekçesinin bir örneğinin gönderilmesine hükmedildi. Davalı kurumlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Valiliği'nden işlemin hukuki gerekçelerinin sorulması ve işlemle ilgili bütün bilgi ve belgelerin getirtilmesi karara bağlandı.

İBB Başkanlığı ile Adalar Belediyesi Başkanlığı'ndan söz konusu yerin imar durumunu gösteren tüm bilgi ve belgelerin birer örneklerinin istenilmesine, imar planlarında hangi fonksiyonda kaldığının sorulmasına ve planların orijinal boyuttaki örneklerinin istenilmesine hükmedildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söz konusu yerin eğitim merkezi olarak kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı adına tahsisinin uygun görülmesine ilişkin 8 Ağustos 2018 tarihli yazısının örneği ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 25 Ekim 2019 tarihli yazısının onaylı örnekleri de talep edildi. İstenilen bilgi-belgeler geldikten ve davalıların birinci savunmaları alındıktan sonra yürütmeyi durdurma taleplerinin değerlendirilmesine karar verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/heybeliada-sanatoryumu-davasinda-ara-karar-aciklandi_183560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!