Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Heykeltıraşla Belediyenin ‘Heykel Kavgası’

İçişleri Bakanlığı, ilk kez Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na aykırı hareket edilmesini soruşturma nedeni saydı ve Üsküdar Belediyesi hakkında idari soruşturma başlattı.

Milliyet Gazetesi
Heykeltıraşla Belediyenin ‘Heykel Kavgası’

İçişleri Bakanlığı, ilk kez Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na aykırı hareket edilmesini soruşturma nedeni saydı ve Üsküdar Belediyesi hakkında idari soruşturma başlattı.

Üsküdar’da yaşayan heykeltıraş Cemal Güntepe, Galata Kulesi’nden kanat takıp uçarak Üsküdar’daki Doğancılar Parkı’nın bulunduğu yere iniş yapan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin anısını yaşatmak amacıyla bir bedel almadan heykel yapmak için 2005’te dönemin belediye başkanı Ak Partili Mehmet Çakır ile görüştü. Uzlaşmaya varılması üzerine Güntepe, 6 ay içinde 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğindeki heykelin maketini yaparak Çakır’a teslim etti.

Çakır’ın 2006’da maketi makam odasına koyup kamuoyu yoklaması yapmaya başladığını söyleyen Güntekin, şunları anlattı:

“2008’de belediye fen işlerinden arayan yetkililer, projenin Üsküdar’a kazandırılmasının benimsendiğini bildirdi. Bronza dökülerek yapılacak 5 metre kanat genişliği ve 2.5 metre yüksekliği olan heykel için çalışma başlattım. Proje haberim olmadan belediye başkanlığının afişlerinde kullanıldı. Ekim 2008’de,  çalışmaya başlanacağı bildirildi.

‘Başka heykel koydular’

Bu sırada ‘Ahmediye meydanında anıt açıldı’ denildi. Hezarfen’in başkası tarafından yapılan heykelini görünce şok oldum. Heykeli koymamamıza karşın, benden izin almaksızın ve telif ödemeksizin resmini her yerde kullandılar. Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na göre hem savcılığa suç duyurusunda bulundum, hem de İçişleri Bakanlığı’na şikayetçi oldum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/heykeltirasla-belediyenin-heykel-kavgasi_79304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!