Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hindistan’ın Petrol Devi Tüpraş’a Talip Oldu

Hindistan'ın en büyük petrol şirketi Indian Oil Corporation, (IOC) Tüpraş'ın yüzde 51'lik kamu payının özelleştirilmesine teklif vereceğini açıkladı.

Zamanindistan'ın en büyük petrol şirketi Indian Oil Corporation, (IOC) Tüpraş'ın yüzde 51'lik kamu payının özelleştirilmesine teklif vereceğini açıkladı.

Hindistan gazetelerinde yer alan haberlere göre, şirketin üst düzey bir yetkilisi, konu ile ilgili olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na niyet bildiriminde bulunduklarını bildirdi. Tüpraş'la ilgilenmelerine gerekçe olarak, ‘ham petrol, LPG ve diğer petrol ürünlerinin naklinde şirketin altyapı ve lojistik açıdan uygun olmasını' gösteren IOC yetkilisi, Türkiye'nin rafineri kapasitesinin yüzde 86'sını, 27,6 milyon ton ile Türk firmasının oluşturduğuna dikkati çekti. IOC'nin Tüpraş'ı satın alması halinde şirketin ilk yurtdışı operasyonu olacağı ifade ediliyor. Fortune dergisinin dünyanın en büyük 500 şirketi 2004 sıralamasında 189'uncu sırada yer alan IOC, 2003 yılını 30 milyar dolar ciro ve 1,6 milyar dolar net kârla tamamlamıştı. Hindistan'daki 18 rafinerinin 10'unu kontrol eden şirket, bazı petrol boru hatlarını da işletiyor. Türkiye'nin rafineri kapasitesinin tamamını elinde bulunduran Tüpraş'taki kamu hissesinin satışı için açılan ihaleye son teklif verme tarihi 2 Eylül olarak belirlenmişti. İhalede ön yeterlilik başvuruları ise 13 Haziran'da alınacak. Özelleştirme İdaresi Başkanı Başkanı Metin Kilci geçen hafta yaptığı açıklamada Tüpraş için ‘sekiz-dokuz' yatırımcının şartname aldığını söylemişti. Tüpraş için bugüne kadar ilgi gösterenler arasında akaryakıt dağıtım şirketi Petrol Ofisi, geçen yıl Rus Tatneft katıldıkları ihale iptal edilen Zorlu Grubu da bulunuyor. Tatneft ise ihaleye bu kez katılmayacağını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hindistanin-petrol-devi-tuprasa-talip-oldu_27880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!