Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hintli Çelik Devi Jindal'den Türkiye'ye Yatırım Kararı

Mayısta Atakaş Grubu ile 1.1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalayan Rus MMK'dan sonra, Hindistan'ın en büyük guplarından olan Jindal de Türkiye'de paslanmaz çelik üretimi için düğmeye bastı.

Referans Gazetesi
1


ürkiye'nin yassı çelik açığı yabancı firmaların gözünden kaçmadı. Mayısta Atakaş Grubu ile 1.1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalayan Rus MMK'dan sonra, Hindistan'ın en büyük guplarından olan Jindal de Türkiye'de paslanmaz çelik üretimi için düğmeye bastı. İlk etapta, İstanbul'da servis istasyonu kuracak olan firma Hindistan'dan ithal edeceği paslanmaz çeliği bu istasyonda istenilen ebatlarda keserek, pazara sunacak. Bir sonraki hedef, Türkiye'de üretim tesisi kurulması.

Termik santral gündemde
Bir ay önce Türkiye'de Jindal Madencilik AŞ adıyla şirketen kuran Hintli firmanın yatırım planları sadece çelik üretimi ile sınırlı değil. Firmanın planları arasında Türkiye'de termik santral ve krom madeni işletmesi de var. 500-600 milyon dolara termik santral kuracak olan firma yer arayışına başladı. Ürettiği enerjinin bir kısmını kendi kullanacak olan Jindal, interkonnekte sisteme de vermeyi planlanıyor. Firma, krom madeni satın almak için de görüşmeler yapıyor.

Paslanmaz çelik üretiminde kullanacakları krom madeni ile ilgili görüşmeler yaptıklarını söyleyen Jindal Madencilik AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Kurtcebe, şunları söyledi:

"İlk başta termik santral kurmayı planlıyoruz. Bunun yatırım tutarı yaklaşık 500-600 milyon dolar civarında olacak. Ama şu anda hammadde olan kömüre yakınlığı, denize yakınlığı, yeterli arazi ve rahat çalışabilme imkanı gibi özellikleri ile ilgili yer araştırması yapıyoruz. Kesin sonuçlar önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Krom madeni konusunda da maden veya maden lisansı olan şirketlerle görüşmeler yapıyoruz. Bunu satın alarak işleteceğiz. Cevherden maden üretmeyi planlıyoruz."

45 ülkeye ihracat yapıyor
Hintli çok sayıda firmanın Türkiye'ye gelmek istediğini de vurgulayan Levent Kurtcebe, "Özellikle Avrupa'ya açılmak için basamak olarak gördükleri Türkiye'de değişik alanlarda yatırım yapmak isteyen firmalar var. Türk firmaları ortaklık kuracak olurlarsa çok sayıda Hintli firma yatırım yapabilir" diye konuştu.
1952 yılında kurulan Jindal Grubu, Hindistan'da madencilik, çelik ve enerji alanlarında faliyet gösteriyor. 7 milyar dolarlık cirosu olan firma, Hindistan'ın ikinci büyük yassı çelik üreticisi. Üretiminin yüzde 75'ini 45 ülkeye ihraç ediyor. Sahibi Savitri Jindal da Forbes dergisine göre dünyanın en zengin 19'uncu zengin Hintlisi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hintli-celik-devi-jindalden-turkiyeye-yatirim-karari_56656.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Jindal firmasından 2005 yılında mutfak gerecleri üretmek icin hammadde aldık. 850 ton almış olduğumuz malın bize numune olarak gösterilen malla hic bir ilgisi yoktu. piyasada o mala 4 nikellli mal deniyor, bu maldan biz tencere yaptık, ürettik ve sattık. ara toptancılar aracılığıyla ülke genelinde, hatta Suriye'deki müşterilerimize nakledildi. Müşteri kullanmaya başladığı anda sıcak ve soğuk hareketinden sonra tencereler catlamaya başladı. Dolayısıyla üretmiş olduğumuz bu mal bizi 10 milyon amerikan dolarında bir zarara soktu. markamıza vermiş olduğu zarar hala hesaplanamadı. şimdi de bu mantıkta olan bir kuruluş benim ülkemde yatırım yapacakmış. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!