Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hintli Maden Patronları Servet Yapıyor

Janardhana Reddy Hindistan'ın siyasi ekonomisinde yeni bir olguyu temsil ediyor. O ve erkek kardeşleri, yasadışı madenciliğin ulusal bir skandala dönüştüğü bir zamanda ve kamuya ait milyarlarca dolarlık minerallerin genellikle kamuda çalışan kişiler tarafından çalındığına dair suçlamaların olduğu bir dönemde ülkenin en güçlü maden patronları

Sabah / New York Times
Hintli Maden Patronları Servet Yapıyor

Janardhana Reddy Hindistan'ın siyasi ekonomisinde yeni bir olguyu temsil ediyor. O ve erkek kardeşleri, yasadışı madenciliğin ulusal bir skandala dönüştüğü bir zamanda ve kamuya ait milyarlarca dolarlık minerallerin genellikle kamuda çalışan kişiler tarafından çalındığına dair suçlamaların olduğu bir dönemde ülkenin en güçlü maden patronları oldular. Uzun yıllardır zengin çıkar grupları Hindistan'ın politik partilerine yardım verip karşılığını fazlasıyla alıyor. Ancak kimse Reddy kardeşler gibi maden patronları bu para ve siyaset arasındaki alışverişi bu kadar göz göre göre yapmıyordu.

Hindistan ve Çin'in cevher ihtiyacı artıkça hem servet hem de yolsuzluk arttı. Güneydeki Karnataka eyaletinde Reddy kardeşleri çevreleyen ihtilaf, hem eyalet hükümetini çökme tehlikesine yaklaştırdı hem de küresel demir cevheri pazarını tepe taklak etti. Kaçak madencilik suçlamaları karşısında masum olduklarını söyleyen Reddy kardeşler, son on yıl içinde kendilerini Hindu milliyetçi Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) adı sanı olmayan eylemcilerden, Bellary bölgesinde yerel hükümet üzerinde baskı kuran siyasi bir güce dönüştürdüler.

Politikacıları maden sektörüne iten etken olay demir cevheri fiyatlarındaki artış oldu. Hindistan ihracat kısıtlamalarını kardırırken, Çin tarihinin en büyük inşaat patlaması sürecine giriyordu. Bu süreçte demir cevherinin tonu yaklaşık 17 dolardan 130 dolara kadar çıktı. Karnataka'daki kaçak madencilik soruşturmasını yürüten Hindistan Yüksek Mahkemesi eski yargıcı N. Santosh Hegde, "Bu artış herkesin maden işine girmesine yol açtı" diyor. 2004 yılında ilk madenlerini kiraladıklarında Reddy kardeşler siyasi bir güç olmuştu. Janardhana Reddy ve iki kardeşi, Kongre Partisi'nin bir kalesi olarak görülen bölgeyi yavaş yavaş BJP'ye doğru çekti. Ancak zengin olmak için komşu eyalet Andhra Pradesh'in Kongre Partisi'nden Başbakanı Y.S.R. Reddy (aralarında akrabalık yok) ile müttefik olmaktan çekinmediler. Demir cevheri iki eyaletin sınırında bulunuyordu ve Reddy kardeşler Andhra Pradesh'teki demir madeninin de işletmesini aldı. Reddy kardeşlerin parasal yardımıyla BJP Karnataka eyaletinin yerel hükümetini ele geçirdi. Janardhana Reddy ödül olarak eyaletin turizm bakanı oldu. Kardeşi Karunakar hazine bakanı, diğer kardeşi Somashekhar ise eyaletin stratejik öneme sahip Süt Federasyonu'nun başkanı oldu.

Ancak geçen yıl Andhra Pradesh'deki müttefikleri Y.S.R. Reddy bir helikopter kazasında öldü. Onun siyasi korumasını kaybeden Reddy kardeşlere karşı bir anda kaçak madencilik, eyalet sınırlarını değiştirme ve kaçak yol yapımı suçlamaları getirildi. Aynı zamanda Andhra Pradesh'deki maden lisansları da askıya alındı. Yolsuzlukları soruşturan Hedge ise Reddy kardeşlerin Karnataka tarafındaki madenleri kaçak bir şekilde işlettikleri suçlamalarını araştırıyor. Reddy kardeşlerin başkalarına ait lisansları kullanıp cevherin çoğunu aldıkları iddia ediliyor.

Baskılara boyun eğen Karnataka başbakanı ise geçenlerde kaçak madenciliğin eyalette yaygın olduğunu itiraf ettikten sonra eyaletin limanlarından demir cevheri ihracatını yasakladı. Bu da küresel demir cevheri fiyatının yüzde 4 oranında artmasına yol açtı. Burada yapılan bir mülakatta Janardhana Reddy artan öfkeden pek de endişelenmemiş görünüyordu. "Allah büyüktür. Ve Allah bana bu harika madenleri verdi" diyor.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/hintli-maden-patronlari-servet-yapiyor_82542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!