Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hitit Barajı 5 bin Yıl Sonra Bölgenin Ümidi Oldu

Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, 5 bin yıl önce Hititler döneminde kurulan Hitit Barajı’nı yeniden hayata geçirmekle dünyada bir

Zaman Gazetesib>Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, 5 bin yıl önce Hititler döneminde kurulan Hitit Barajı’nı yeniden hayata geçirmekle dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, 5 bin yıl önce Hititler döneminde kurulan Hitit Barajı’nı yeniden hayata geçirmekle dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “Dünya’da 4. Tutalia dönemine ait başka barajlarda var. Fakat bunların tamamı fonksiyonunu yitirmiş. Sadece Alacahöyük’teki baraj, baraj olma niteliğini koruyor. Bu baraj burada yaptığımız çalışmalar sonucu önümüzdeki yıl bölgenin sulama ve içme suyu ihtiyacını karşılayacak konuma gelecek” dedi.

Bu yıl kazı çalışmalarını iki ayrı yerde sürdürdüklerini belirten Çınaroğlu, ağırlıklı olarak baraj olmak üzere Höyük’te de çalıştıklarını söyledi. Yaptıkları çalışmalarla bir ilki gerçekleştirdiklerini, dünyada 4. Tuthalia dönemine ait başka barajlarında olduğunu ancak, o döneme ait tüm barajların fonsiyonlarını yitirdiğini, bu barajlardan birtek Alacahöyük’teki barajın baraj olma özelliğini yitirmediğini vurgulayan Çınaroğlu, "Bundan 5 bin yıl önce bölgeye içme ve sulama suyu olarak hayat veren barajı yeniden hayata geçirdik” diye konuştu.

Bu yıl DSİ’nin ve Valiliğin yardımlarıyla baraj’ın gövde kısmında bulunan tüm toprakları aldıklarını, kaydeden Çınaroğlu, “Elde ettiğimiz bulgular Hititlerin kanallar aracılığıyla baraja dolan suyu önce havuzda bekletip, daha sonra sulama ve içmesuyu olarak kullandıklarını gösteriyor. Hititler döneminde baraj yapılması ve höyük alanında çıkarttığımız 750 ton kapasiteli tahıl depoları, o dönemin sosyo-ekonomik yapısı ile ilgili bilgi veriyor. Tahminlerimize göre geçim tarımla sağlanıyordu. Ve o dönemde de iklim şartları bugünün şartları ile aynı idi. Kuraklık vardı. Bu nedenle de baraj yapılmıştı. Baraj kille kaplı, üzerini çorak toprakla kaplamışlar. Bu da suyun içinden kaynadığı, başka bir yerden getirilmediği anlamına geliyor. Alacahöyük’teki en temiz, kireçsiz olan su bu bölgede. Su içmesuyu amaçlı olarak da kullanılıyormuş. Çalışmalarımız 2004 yılında bitecek. Baraj da bu tarihten itibaren faaliyete geçecek. Alacahöyük halkı, barajdaki suyu hem içmesuyu hem de sulama amaçlı kullanabilecek.” dedi.

Çınaroğlu, Hititlerin sosyal yapısının Anadolu kültürü ile benzerlikler taşıdığını, örneğin Nevruz olarak bilinen bahar bayramının o dönemde de kutlandığını söyledi. Hitit gençlerinin bu bayramda birbirleriyle tanışarak, eş seçtiklerini anlatan Çınaroğlu, “Günümüzde yaygın olan fal da Hititler döneminde vardı. Fala çok inanıyorlarmış” dedi.

Kazı Başkanı Çınaroğlu, bu yıl kazı çalışmalarında yaklaşık 200 eser bulduklarını, çok sayıda gümüş iğne, toka, süs eşyası, biri büyük, diğerleri küçük çok sayıda kap, mücevher atölyesinde maden eritmekte kullanılan potalar çıkartıklarını kaydetti. Bulunan eserlerin yapısı hakkında da bilgi veren Çınaroğlu, “Kapların yapısı Hitit insanlarının zerafet ve inceliğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hitit-baraji-5-bin-yil-sonra-bolgenin-umidi-oldu_5910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!