Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hititlerden Dünyaya Viyana!

Çeşme Limanı’nın 100 metre güneyinde yapılan kazılarda, Orta Tunç Çağı’nda bölgenin en büyük limanına ulaşıldı. 4 bin yıllık Limandaki şaraphane, Hitit ve şarabın tarihinde eksik halkayı tamamladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, heyecanlı:

Radikal GazetesiÇeşme Limanı’nın 100 metre güneyinde yapılan kazılarda, Orta Tunç Çağı’nda bölgenin en büyük limanına ulaşıldı. 4 bin yıllık Limandaki şaraphane, Hitit ve şarabın tarihinde eksik halkayı tamamladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, heyecanlı:

“O dönem çevreden elde edilen hammaddeler liman kentlerinde işlenip denizaşırı ülkelere sevk ediliyordu. Burada da bazı tesisler var. Ama en önemlisi şaraphane. Hitit devrinde aşağı yukarı bu dönemde sekiz çeşit şarap üretiliyormuş. Metinlerden bunu biliyorduk, ama bugüne kadar hiçbir şaraphaneyle karşılaşmamıştık. Hitit metinlerinde şarabın adı ‘Viyana’. Ama bu Hititçe değil. Anlaşılıyor ki Hititler gelmeden önce Anadolu’da şarap vardı, adı da Viyana’ydı. Batıda şarabın karşılığı vin, vino, wine. Hep Viyana’dan türetilmiş kelimeler. Batılılar, şarapla birlikte adını da Anadolu’dan almış oluyorlar..”

http://www.yapi.com.tr/haberler/hititlerden-dunyaya-viyana_68823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!