Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hititlerin Kutsal Şehri Bulundu

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Hititlerin kutsal şehri sayılan Nerik'in izlerine rastlandı. Höyükte bulunan binanın Hitit mabedi olup olmadığı Amerikan Covell Üniversitesi'nde yapılan çalışmaların ardından kesinleşecek.

Cumhuriyet Gazetesib>Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Hititlerin kutsal şehri sayılan Nerik'in izlerine rastlandı. Höyükte bulunan binanın Hitit mabedi olup olmadığı Amerikan Covell Üniversitesi'nde yapılan çalışmaların ardından kesinleşecek.

Vezirköprü'ye bağlı Oymaağaç köyü 2 bin 500 yıllık tarihiyle Eski Tunç, Orta Tunç, Yeni Tunç ve Hitit dönemine ait izler taşıyor. Geçen yılki çalışmalar sırasında bir idol, iki Hititçe tablet ile mühür baskı bulunan höyükten bu yıl da önemli bulgular elde edildi. Kazı Başkanı Doç. Dr. Rainer Czichon , 15 Ağustos'ta başladıklara çalışmalara arkeologların yanı sıra, topografya, hititoloji ve jeoloji gibi alanlardan da bilim insanlarının katıldığını söyledi.

En az 10 yıl çalışılacak
Oymaağaç Höyük'ün geçmişinin MÖ 1000-600 yıllarına dayandığını anlatan Czichon buranın Hititlerin en kuzeydeki yerleşim yeri olduğunu ifade etti. Bu yılki çalışmaların 5 Ekim'de sona ereceğini bildiren Czichon, "Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izni ile 8 kişilik ekibimiz ve bakanlık temsilcisi Necati Kozalak 'ın katılımıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Oymaağaç Höyük ve çevresini araştırıyoruz. 4 maddelik kanıt doğrultusunda Oymaağaç Höyük'ün Hititlerin kutsal şehri Nerik olduğunu düşünüyoruz. Oymaağaç Höyük'te çalışmalarımızın en az 10 yıl sürebileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Arkeolog Sezer Seçer ise ikici etap çalışmalarında bulunan çatısı yanmış, kalın kerpiç ve taş duvarlı yapının Hitit Çağı'na ait Hitit mabedi olabileceğini belirtti. Yanmış ağaç kütüklerinin inceleneceğini anlatan Seçer, ardından binanın hangi döneme ait olduğunu öğreneceklerini ifade etti. Seçer, tespit ettikleri bir mezarda Helenistik dönemden kalan çoğu çocuk olan 15 iskelet bulduklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hititlerin-kutsal-sehri-bulundu_56364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!