Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hızlı İşle Göze Girdi

İşlerini zamanında tamamladığı için Kazakistan'da ilgi gören Alarko, yeni başkent Astana'da havaalanın inşaatını yapacak Liderliğini Alarko Ta

Radikalb>İşlerini zamanında tamamladığı için Kazakistan'da ilgi gören Alarko, yeni başkent Astana'da havaalanın inşaatını yapacak
Liderliğini Alarko Taahhüt Grubu'nun yaptığı konsorsiyum Kazakistan'ın yeni başkenti Astana'da havaalanı inşaatına başladı. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in temelini attığı uluslararası Astana Havaalanı, 215 milyon dolara mal olacak. 46 bin metrekare kapalı alanı bulunacak havaalanı yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek.
Havaalanı inşaatının başlaması nedeniyle Astana'da düzenlenen toplantıda konuşan Alarko Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, 48 yıllık taahhüt deneyimi olan grubun Kazakistan'da pek çok müteahhitlik projesi gerçekleştirdiğini belirterek "Tüm projeleri zamanında, hatta zamanında, önce bitirdiğimiz için Devlet Başkanı Nazarbayev başta olmak üzere Kazakistan devlet yöneticileri grubumuza büyük güven duyduklarını açıkladı" dedi.
"Irtısh Nehri üzerindeki dev köprü ve bağlantı yolları inşaatını sözleşmede belirtilen tarihten önce bitirdiğimizi hatırlatan Devlet Başkanı Nazarbayev, Astana Havaalanı'nın da planlanandan önce bitirilmesini bizden talep etti. Kazakistan'da yeni projelere başlamamızı arzu ettiğini söyledi" diyen Alaton şunları aktardı:
"Kazakistan'da eksi 45 derece altında bile beton dökebilecek bir teknolojimiz var. Havaalanı projesinin planlanandan erken bitirileceği sözünü kendilerine verdik. Önümüzdeki dönemde bu ülkede pek çok yeni projeye imza atacağımıza inanıyorum."

Geleceğe güveniyor
2.5 yılda bitirilmesi planlanan Uluslararası Astana Havaalanı, Avrupa ve Uzakdoğu arasında kargo taşımacılığına da büyük kolaylık sağlayacak. Astana üzerinden yapılacak AB-Uzakdoğu uçuşları iki saat kısalmış olacak.
Alarko Taahhüt Grubu ayrıca daha önce Kazakistan'da tamamlamış olduğu 60 milyon dolarlık Philip Morris Sigara Fabrikası projesinin genişletme işlerini de üstlendi. Philip Morris, genişletme projesini ihalesiz olarak Alarko'ya vermeyi kararlaştırırken projenin toplam bedeli 100 milyon doları bulacak. Alarko Taahhüt Grubu'nun yurtdışında birçok başarılı projeye imza atmasına rağmen yine de ana yatırım alanı olarak Türkiye'yi seçtiğine dikkat çeken Alaton, şunları söyledi: "Tüm olumsuzluklara rağmen ülkenin geleceğine güveniyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-isle-goze-girdi_1791.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!