Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hızlı Tren En Çok Eskişehir'e Yaradı

Ankara-Eskişehir arasında seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) son yıllarda turizm kenti olma yönünde gelişme gösteren Eskişehir’e önemli katkıda bulundu. Yaklaşık üç aydır hizmet veren YHT ile binlerce insan Ankara’dan Eskişehir’e turistik gezi gerçekleştirdi.

Hürriyet Gazetesi
Hızlı Tren En Çok Eskişehir'e Yaradı

Ankara-Eskişehir arasında seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) son yıllarda turizm kenti olma yönünde gelişme gösteren Eskişehir’e önemli katkıda bulundu. Yaklaşık üç aydır hizmet veren YHT ile binlerce insan Ankara’dan Eskişehir’e turistik gezi gerçekleştirdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Osman Gül, Yunus Emre’nin kabri, Nasreddin Hoca’nın doğduğu ev, Frigya Vadisi ve Yazılıkaya’ya ev sahipliği yapan, lületaşı, ilk Türk yapımı Devrim otomobili ve çiğbörek gibi değerlere de sahip Eskişehir’in son yıllarda iç turizm açısından canlılık yaşadığını söyledi.

Eskişehir’in termal, mağara, kültür ve inanç turizmi potansiyeli bulunduğunu ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Son yıllarda yapılan çalışmalar sonunda Eskişehir turizm kenti olmaya başladı. Her geçen ay turizmden daha çok pay almaya başladık. Otellerdeki doluluk oranı arttı. Otel sayımız artıyor. Hafta sonu otellerde yer bulunmuyor. Mart ayında seferlere başlayan hızlı tren hareketlenen Eskişehir turizmini daha da canlandırdı. Ankara’dan Eskişehir’e her gün dört sefer yapan hızlı tren günde ortalama bin kişi taşıyor. Geçen ay Ankara’dan hızlı tren ile 25 bin kişi kentimize geldi. Bunun yüzde 40’ı turistik amaçlı gezi yapanlardan oluşuyor. Günübirlik gelenler de var, kentte konaklayanlar da var. Sadece hızlı trene binmek için Eskişehir’e gelenler bile var. Hızlı trenin bu avantajını iyi kullanacağız."

Ek sefer istedik

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan da, hızlı trenin kent ekonomisine önemli katkılar yaptığını belirterek, hızlı tren seferlerinin turizmi artırdığını bildirdi. Esnafın hızlı tren seferlerinden memnun olduğunu anlatan Karacan, şöyle konuştu:

"Ankara’dan günde ortalama bin kişi geliyor. Hızlı tren kent ekonomisini ve turizmini canlandırdı. Eskişehir esnafı kriz ortamında yaşanan durgunluğu hızlı tren turizmi ile aşmaya çalışıyor. Hızlı tren için ek sefer talebimiz oldu. Adeta iç turizm patlaması yaşanan Eskişehir’de esnaf yeni duruma ayak uydurmaya çalışıyor."

Ticaret erbabı olarak yeni duruma hazırlandıklarını ifade eden Karacan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kente gelen turistlerin kılavuzu olacak bir harita hazırlığımız var. Harita kentin tarihi ve turistik yerlerini gösterecek. Hızlı tren seferlerinin hızlandırdığı turizme herkes katkı sağlamalı. Valilik, Belediyeler, sivil toplum örgütleri birlik olmalı. Turizm konusu ciddiye alınmalı. Eskişehir’e gelen insan umduğunu bulmalı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-tren-en-cok-eskisehire-yaradi_69732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!