Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hızlı Tren İhalelerinde 'Fesat' İddiası

Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir arasında yapılması planlanan hızlı tren projeleri için yapılan iki büyük ihale için savcılığa başvuruda bulunuldu

yapi.com.tr
Hızlı Tren İhalelerinde 'Fesat' İddiası

İhalelere fesat karıştırıldığı iddia edilen savcılık suç duyurusunda, kamunun 650 milyon TL zarara uğratıldığı öne sürüldü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru 29 Eylül tarihli. Başvuruyu Muhammet Baki Bitişik yaptı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Kamu İhale Kurumu yöneticileri ve TCDD yetkilileri ile, başvuru dilekçesinde adları yer alan firma yetkililerinin soruşturulması istendi.

İil ihale 4 eylülde yapıldı

Yapılan ihaleye fesat karıştırıldığı iddia edilen işlerden ilki Ankara-Sivas Demiryolu Projesi (Kayaş-Elmadağ)… Söz konusu ihale 4 Eylül’de yapıldı. Dilekçede, söz konusu ihalenin Y. Firmasına verileceği iddia edildi. İddiaya göre, firmaların aralarında anlaşma yaptı.

'İlk gruba verilmeyeceği biliniyor'

En düşük teklif veren ilk grupta, ihale yasağı getirilen bir firma da yer aldı. Bu firmanın, geçtiğimiz ağustos ayında yürütmeyi durdurma kararı aldığı da anlaşıldı. Bu durumda ihalenin ikinci sırada yer alan firmaya verileceği iddia edildi. Dilekçede yer verilen bilgilere göre, ihalenin ilk grupta yer alan firmaya verilemeceğinin daha önceden ayarlandığı iddia edildi. Söz konusu ihalede ilk grubun teklifi 575 milyon TL, ikinci sırada gelen firmanın teklifi ise 749 milyon olarak kayıtlara geçti.

Hangi ihaleyi kimin alacağı belli

Savcılığa verilen dilekçede, yapılan ihalede usulsüz işlemlere imza atıldığı iddia edilen bir diğer ihale ise 7 Eylül’de yapıldı. Yine, Ankara-Sivas Demiryolu Projesi kapsamında (Kayaş-Elmadağ) yapılan ihalenin S-Y ortaklığına verileceği iddia edildi. Dilekçede, yer alan bir diğer ihale ise Ankara- İzmir Demiryolu Projesi (Afyon-Uşak arası Banaz kesimi) kapsamında yapılan ihalenin ise N.-T. ortaklığına verileceği iddia edildi.

'Kamu zararı 650 milyon TL' iddiası

Savcılık suç duyurusunda, yapılan işlemlerin önceden ayarlandığı, firmaların aralarında anlaştığı iddia edildi. Suç duyurusu dilekçesinde, kamu görevlilerinin de durumdan haberdar olmalarına rağmen, oluşacak kamu zararının önüne geçmedikleri iddia edildi. Suç duyuru dilekçesinde, söz konusu ihalelerde kamunun 650 milyon TL zarara uğratıldığı öne sürüldü.

>

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-tren-ihalelerinde-fesat-iddiasi_135394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!