Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hızlı Tren İlk Deneme Seferini Yaptı

Yüksek Hızlı Tren, resmi açılışı öncesinde ilk deneme seferini basın mensuplarıyla gerçekleştirdi. Sefere TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da katıldı. Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki 245 km’lik yolun 197 km’sinin yeni yol olduğunu belirterek, trenin hızının saatte ortalama 170 km olacağını söyledi. Ankara-Eskişehir arasının 1 saat 30 dakika

Vatan Gazetesi
Hızlı Tren İlk Deneme Seferini Yaptı

 

 

 

 

 

 

 

Yüksek Hızlı Tren, resmi açılışı öncesinde ilk deneme seferini basın mensuplarıyla gerçekleştirdi. Sefere TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da katıldı. Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki 245 km’lik yolun 197 km’sinin yeni yol olduğunu belirterek, trenin hızının saatte ortalama 170 km olacağını söyledi. Ankara-Eskişehir arasının 1 saat 30 dakika süreceğini anlatan Karaman, hem zemin geçitleri nedeniyle hız kısıtlaması yapmak zorunda kaldıklarını kaydetti. Karaman, yeni hatta çok rahat saatte 250 km hız yapılabileceğini ifade etti. Karaman, VIP ve CİP salonları yaptıklarını belirterek, Ankara’da da yeni bir gar yapmayı hedeflediklerini ancak mahkemenin trafik yoğunluğu nedeniyle projeyi durdurduğunu dile getirdi. Karaman, "Yeni tren seti 6 vagondan oluşuyor, 8 motorlu. 8 motordan birinin arıza yapması durumunda tren yolda kalmıyor, hızı yavaşlıyor. Makinistin rahatsızlanması durumunda kola 30 saniye değmezse tren otomatik olarak duruyor. Tünellerden geçiş esnasında oluşan basınç içinde trende basınç sistemi bulunuyor" dedi. Karaman, altyapı ve hem zemin çalışmaları bittikten sonra seyahatin 1 saat 5 dakikaya düşeceğini kaydetti.

"Pamukova’ya benzemesin!"

Ankara-Eskişehir hızlı treni ile ilgili Birleşik Taşımacılık Sendikası uyarıda bulundu. 245 km’lik yolun ancak 197 km’sinin yeni olduğuna dikkat çeken BTS Genel Başkanı Yunus Akıl, Pamukova’da 48 vatandaşın ölümüne neden olan kazanın benzerlerinin yaşanabileceğini savundu. Akıl "Hızlı tren hattı tamamlanmadı. Bitmemiş bir hat üzerinde tren seferi yapılmaz. Ankara’dan kalkacak hızlı tren 40 km normal tren hattından gidecek, sonra yeni yola girecek daha sonra tekrar eski tren hattından gidecek. Bu haliyle tren seferleri güvenli olarak yapılamaz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-tren-ilk-deneme-seferini-yapti_67268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!