Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hızlı Tren Onay Bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir an önce hayata geçirilmek istenen projenin yapımına başlanması Erdoğan'ın başkanlığındaki Yüksek Planlama Kurulu'ndan çıkacak karara bağlı.

Yeni Asır
Hızlı Tren Onay Bekliyor

zmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir an önce hayata geçirilmek istenen projenin yapımına başlanması Erdoğan'ın başkanlığındaki Yüksek Planlama Kurulu'ndan çıkacak karara bağlı.

Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır üzerinde çalıştığı ancak Hazine'nin bulunan dış krediye onay vermemesi nedeniyle yıllardır bekleyen Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi şimdi de Yüksek Planlama Kurulu'ndan onay bekliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz aylarda Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü'yle imzaladıkları işbirliği protokolünün ardından yapım ihalesine çıkabilmek için YPK'dan onay alınmasını beklediklerini kaydetti. Kendileri açısından inşaata başlamak için hiç bir sorun olmadığını vurgulayan Kocaoğlu, "TCDD açısından YPK'nın projeyi onaylaması gerekiyor. Bu onay bugün gelsin yarın ihale ilanına çıkacak durumdayız" dedi.

2007'te biter
İzmir Metrosu'nun kuruluşunun 5. yılı etkinlikleri kapsamında Konak Metro İstasyonu'nda düzenlenen 'Dünden Bugüne İzmir Metrosu' konulu resim sergisinin açılışında konuşan Kocaoğlu, "Herhangi bir terslik çıkmaması durumunda toplu ulaşım sorununa köklü çözüm getirecek Aliağa-Menderes Hızlı Tren ve Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı projelerini en geç 2007 yılı sonuna kadar hizmete sokmayı planlıyoruz" dedi.
2007 yılı sonuna doğru günde 750 bin kişiyi metro ve hızlı trenle taşıyacaklarını dile getiren Kocaoğlu, "Yani gün içinde bir yerden bir yere gitmek için toplu ulaşım araçlarından yararlanan toplam yolcunun yüzde 70-80'ini raylı sistemi kullanacak. Bu da İzmir'deki toplu ulaşım sorununu çağdaş bir yöntemle çözmemiz anlamına geliyor" dedi.
2000 yılında hizmete giren 11.5 kilometrelik Üçyol-Bornova Hattı'nın günde 90 bin yolcu taşıdığını belirten Kocaoğlu, geride kalan 5 yıllık süre içinde metrodan toplam 150 milyon yolcunun yararlandığını açıkladı.

Hazırlıklar tamam
Üçyol-Üçkuyular Hattı'nın temel atma töreni için tüm hazırlıkları 6 Mayıs'ta tamamladıklarını belirten Kocaoğlu, "Törene davet ettiğimiz başta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer olmak üzere Ankara'dan gelecek üst düzey konukların takvimine uymak için bekliyoruz. Sanıyorum 8-10 gün içinde temel atarız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-tren-onay-bekliyor_27571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!