Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hizmet Ticaret Müzakereleri'ne Görüş Bildirme

Bilindiği gibi Hizmet Ticareti Genel Anlaşması (GATS) kapsamında, uluslararası hizmet ticaretindeki liberalizasyon ve şeffaflık seviyesinin arttırılma

Ankara Ticaret Odası/DT.286/ilindiği gibi Hizmet Ticareti Genel Anlaşması (GATS) kapsamında, uluslararası hizmet ticaretindeki liberalizasyon ve şeffaflık seviyesinin arttırılması amacıyla 2000 yılı başında yeni bir Çok Taraflı Müzakere Turu başlatılmıştır.
Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'ndan alınan bir yazıda, 9-13 Kasım, 2001 tarihlerinde Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen IV. Bakanlar Konferansı sonunda açıklanan Bakanlar Deklerasyonu ile hizmetler alanında kesinleştirilen takvime göre 1 Ocak 2005 tarihinde tamamlanması öngörülen hizmetler müzakerelerinin bundan sonraki bölümünde, üye ülkelerin birbirlerinin taahhüt listelerini inceleyerek, hedef olarak gördükleri ve serbestleştirilmesini isledikleri sektörleri belirleyeceği ve ilk aşamada pazara giriş ve milli muamele alanındaki ön taleplerini ve 31 Mart 2003 tarihine kadar ise ön tekliflerini ileteceği bildirilmektedir.
Yazıda ayrıca. GATS'ın XIX, Maddesi uyarınca yürütülmekte olan ve daha ileri düzeyde liberalleşmeyi öngören hizmetler ticareti müzakereleri çerçevesinde ilk taleplerin GATS Sekreteryasına iletilmekte olduğu belirtilerek, ülkemizden de benzeri taleplerin ivedilikle GATS Sekreteryasına bildirilmesinin gerekli olduğu vurgulanmaktadır.
Bu çerçevede, hizmetler sektöründe Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, İsviçre, Japonya, Kanada, Norveç ve Tayvan başta olmak üzere, DTÖ Üyesi ülke pazarlarında serbestleştirilmesini istediğimiz hizmet sektörlerine ilişkin olarak, ekte açıklaması yer alan hizmet sunum şekilleri ve her bir ülke itibariyle olabilecek taleplerimizi içeren bir çalışmanın yapılması gerekmektedir.
Konu ile ilgili olarak üyelerinizin görüşlerinin, TOBB'ce yapılacak çalışmada dikkate alınmak üzere 25 Temmuz 2002 tarihine kadar aşağıda irtibat adresi bulunan TOBB'ye iletilmesi rica olunur.
TOBB
Genel Sekreterliği
Atatürk Bulvarı 149
Ankara
Tel: 0 312 417 77 00 (10Hat)

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizmet-ticaret-muzakerelerine-gorus-bildirme_1130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!