Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'Marmara 7.6'lık Depremi 220...

Hocalar '2225'i Tartışıyor

Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Marmara'da 7.6'lık bir deprem 2225 yılından önce olmaz" açıklaması deprem hocalarından tepki aldı.

Sabah Gazetesi
Hocalar '2225'i Tartışıyor

ürkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Marmara'da 7.6'lık bir deprem 2225 yılından önce olmaz" açıklaması bilim adamlarının tepkisini çekti. Konuyla ilgili konuşan İstanbul Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, "Yılda 2.5 santim güneyin kuzeye göre bir hareketi var. En son depremin de 1766'da olduğunu düşünürsek 240 yılda biriken enerji yaklaşık 7.5 civarı bir enerji demektir. Bunlar bildiğimiz şeyler. Marmara'nın yorgun olduğu söylenemez, tam tersine Marmara çok diri şu anda" dedi.

Yerli ve yabancı bilim adamlarının araştırmaları sonucu elde edilen verilerin, 30 yıl içinde fayda kırılma olasılığının yüksek olduğu sonucunu gözler önüne serdiğini belirten Gündoğdu, bunu değiştirecek verilerin henüz ele geçmediğinin altını çizdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy da "Gündeme gelmek için halkı yanıltmanın bir anlamı yok. Tüm bilimsel araştırmalar yakın tarihte büyük bir Marmara depremini işaret ediyor" dedi.

Enerji boşalmış değil
Ahmet Ercan'ın dayandırdığı hesaplamanın 17 Ağustos 1999'da kırılan fay için geçerli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, "Marmara'da bu fayın ittiği Bozburun-Esenköy fayı ile buna verev gelen Gemlik-Mudanya fayı vardır. Bu faylardaki enerji boşalmamıştır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hocalar-2225i-tartisiyor_50558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!