Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Holdingler Yatırımda Hız Kesmiyor

Bu yıl, Zorlu Grubu yatırımlar için 1.2 milyar dolarlık, Çalık Holding 700 milyon dolarlık harcama öngörürken, yatırımlara Borusan Holding 400 milyon dolar kaynak ayırdı. Zorlu'nun yatırımlarının büyük kısmını enerji oluşturuyor; Çalık Holding'in gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlar ise ağırlıklı olarak enerji, inşaat, telekom ve madencilik

yapi.com.tr / AA
Holdingler Yatırımda Hız Kesmiyor

Yaşanan global krizi bazı ülkeler ile birçok uluslararası şirket ağır hasarla atlatırken, Türkiye'de holdingler bu yıl da yatırımlarına devam edecek. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, elektronik-beyaz eşya, tekstil, enerji, gayrimenkul ve son olarak madencilik alanlarında yatırımlara ağırlık veren Zorlu Grubu, geçtiğimiz yıllarda başlayan ve devam eden yatırımlarına öncelik verecek. Grup, 2011 yılı için yaklaşık 1.2 milyar dolarlık bir yatırım harcaması öngörüyor.

Zorlu Grubu'nun yatırımlarının önemli kısmını enerji yatırımları oluştururken, bu yıl Vestel'de de iyileştirme ve yeni ürün yatırımları kapsamında 100 milyon dolar tutarında yatırım planlanıyor.

Zorlu'nun gayrimenkul yatırım tutarı 4 milyar doları bulacak

Gayrimenkul alanında yapacakları projelerin toplam yatırım tutarı yaklaşık 4 milyar doları bulacak olan Zorlu Grubu, Manisa Gördes'te 700 milyon liralık nikel madeni rafinerisi kuracak. Bu rafinerinin 2015 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Yurt dışı yatırımlarını da ağırlıklı olarak enerji sektörünün oluşturduğu Zorlu Grubu'nun bu yıl Rusya, İsrail ve Pakistan'daki santral yatırımlarının büyüklüğü yaklaşık 2 milyar doları buluyor.

Çalık, özelleştirme ve satın alma ile tutarı revize edebilir

Çalık Holding'in ise 2011 yılında gerçekleştirmeyi planladığı yatırım tutarı ortalama 700 milyon dolar seviyesinde. Grup şirketlerinin yurt içi ve yurt dışında öncelikli olarak enerji, bankacılık ve telekom sektörlerinde takip ettiği yeni özelleştirme ve satın alma işlemleri mevcut, bu işlemlerin 2011 senesinde hayata geçirilmesi durumunda planlanan yatırım tutarı revize edilerek yükseltilecek.

Bu yıl Çalık Holding'in gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlar ağırlıklı olarak enerji, inşaat, telekom ve madencilik sektörlerini içeriyor. Grup, madencilik sektöründeki mevcut ruhsatlarını faaliyete geçirmek ve yeni maden sahaları oluşturmak için ortalama 60 milyon dolar yatırım planlıyor. Holding, ayrıca 2010 yılının son günlerinde bünyesine katılan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş için 100 milyon liranın üzerinde altyapı ve şebeke yatırımları gerçekleştirecek.

Enerji üretim portföyünde mevcut olan RES, HES ve TES projeleri için 150 milyon doların üzerinde yatırım öngören Çalık Holding, petrol ve gaz arama faaliyetleri için de yatırım bütçesi oluştururken, inşaat ve gayrimenkul geliştirme alanında 300 milyon liranın üzerinde yatırım planlıyor. Holdingin, inşaat sektöründe öngörülen yatırımlarını kentsel dönüşüm ve yenileme ile yeni yatırım projeleri oluşturacak.

Borusan, en yüksek yatırım seviyelerinden birini gerçekleştirecek

Boru üretiminin yanı sıra distribütörlük, enerji, lojistik ve telekomünikasyon alanlarında faaliyetleri bulunan Borusan Holding, 2010'da hedeflerinin de ötesine geçerek ciroda yüzde 40 büyümeyle 3,4 milyar dolara ulaştı.

Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, bazı iş alanlarında yüzde 50-60 oranlarında büyüme elde ettiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

'2010 yılı bizim için 2008 büyüklüklerine geri döndüğümüz, sıçrama yaptığımız bir yıl oldu. 2010'da aynı zamanda 2011-2015 stratejik planlarımızı tamamladık. Yine çok iddialı hedeflerin söz konusu olduğu bir 5 yıllık dönem bizi bekliyor olacak. Bu yeni dönemin ilk yılı olan 2011'de, 2010'a kıyasla tabii ki göreceli daha düşük olmakla birlikte yine de önemli oranda bir büyüme hedefliyoruz. Gerek bu büyümeyi desteklemek, gerekse 2015 hedeflerimize hazırlık yapmak adına 2011'de kendi tarihimizdeki en yüksek yatırım seviyelerinden birini gerçekleştireceğimizi söyleyebilirim. Şu anda yürütmekte olduğumuz 400 milyon dolarlık bir yatırım planımız var.''

Bu yıl için öngördükleri toplam 400 milyon dolarlık yatırımın yarısını enerji alanında harcamayı planladıklarını, ancak çevreye karşı olan ''duyarlılıkları ve seçicilikleri'' nedeniyle dikkatli ilerledikleri için bu yatırımları arzuladıkları hızda gerçekleştiremediklerini ifade eden Uğur, yine de enerji yatırımlarının yatırım programlarının önemli bir bölümünü oluşturduğunu vurguladı.

Borusan Lojistik şirketinin Gemlik'teki liman kapasitesini artırdıklarını hatırlatan Uğur, ancak ülkedeki ivmeli büyüme ortamının bir yansıması olarak bu kapasitenin de düşündüklerinden daha hızlı dolacağını gördüklerini, dolayısıyla mevcut limanın kapasitesini artırmaya devam edeceklerini kaydetti.

 Yurt dışında Caterpillar işinde ağırlıklı şekilde Kazakistan olmak üzere Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde ve lojistik işleri kapsamında da Cezayir ile Dubai'de operasyonlarının bulunduğunu, bu yıl iki iş kolunda kendi iş hacimleri ile kıyaslandığında önemli yatırımlarının söz konusu olacağını ifade eden Uğur, ancak bunun grup ölçeğinde bakıldığında toplam yatırım tutarının göreceli olarak daha küçük bir bölümüne denk geldiğinin altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/holdingler-yatirimda-hiz-kesmiyor_85870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!