Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Homa’ya Çözüm Arayışı

Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Homa'nın, İzmir Körfezi'nde bulunan diğer beş dalyan gibi yok olmaması için, EÜ Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi'yle, EÜ Su Ürünleri Fakültesi'nin yeni girişimlerde bulunacağını bildirdi. Yılmaz, “Homa Dalyanı kıyısında yapılan dolgu çalışması, durumun aciliyeti ve önemi nedeniyle

Cumhuriyet EGE
Homa’ya Çözüm Arayışı

İzmir'in önemli doğal dokularından kuş cennetindeki Homa Dalyanı'na, Ege Ürünleri (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin isteği üzerine büyükşehir belediyesi tarafından yerleştirilen beton bloklarla ilgili tartışma sürüyor. Çalışmanın tepkiler üzerine durmasının ardından açıklama yapan Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Homa'nın, İzmir Körfezi'nde bulunan diğer beş dalyan gibi yok olmaması için, EÜ Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi'yle, EÜ Su Ürünleri Fakültesi'nin yeni girişimlerde bulunacağını bildirdi. Yılmaz, “Homa Dalyanı kıyısında yapılan dolgu çalışması, durumun aciliyeti ve önemi nedeniyle iyi niyetle düşünülmüştü” dedi.

Dolguya ara...

Çevreciler, dalyan üzerinde yer alan yolun deniz tarafına yerleştirilen beton blokların kabul edilemez olduğunu savunmuşlardı. EÜ ise blokların, dalyanın korunması amacıyla, su ürünleri fakültesinin isteği doğrultusunda büyükşehir belediyesi tarafından yerleştirildiğini bildirmişti. Ancak tepkiler üzerine çalışmalara ara verildi.

İzmir Kuş Cenneti içinde bulunan Homa Dalyanı'nın 1986 yılında EÜ Su Ürünleri Fakültesine tahsis edildiğini bildiren Rektör Prof. Dr. Yılmaz, “Dalyanlar, doğal ortam bakımından son derece önemli ve üniversitelerin bilimsel desteğiyle korunması gereken alanlardır. Bilimsel verilere göre, Homa Dalyanı'ndaki kuş sayısıyla balık varlığı her yıl azalıyor. Dalyan, duyarlılığımız nedeniyle stratejik planımızda öncelikli yerde bulunuyor” dedi.

Homa Dalyanı'nın dış etkenlerden korunması amacıyla büyükşehir belediyesinden yardım aldıklarını bildiren Yılmaz, “Dalyan, kuvvetli lodosta sıkıntı yaşamadan kalıcı çözüm bulunana kadar belediyeden hızlı tedbir amacıyla kıyı koruma desteği rica ettik. Dalyan kordonu dolgusunda kıyı korumaya uygun malzeme döküldü. Ancak sivil toplum kuruluşlarının demeçlerinde, 'dalyana moloz döküldüğüne' yönelik yanlış bilgilendirme yapıldı. Acil eylem planı çalışması basında farklı biçimde yer aldığı için belediye dolgu malzemesini geri çekti. Homa Dalyanı yolun sonuna gelmek üzere. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Çalışmaların, çeşitli açıklamalarla engellenmesi EÜ anlayışına uymamaktadır” diye konuştu. Prof. Dr. Yılmaz, dalyanın korunması amacıyla kısa ve uzun vadeli yeni projeler hazırladıklarını da bildirdi.

Çeyreği gitti!..

EÜ Tabiat Tarihi Uygulama Merkezi Araştırma Görevlisi Ortaç Onmuş da, dalyanın Gediz Deltası'nda üreyen su kuşu tür sayısı dağılımına büyük katkısı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Alanın doğal dokusuna uyan malzemelerle kıyı desteklenmesi yapılmadığı sürece, Homa Dalyanı'nda da, bu dalyana komşu olan Kırdeniz ve Çilazmak Dalyanı gibi doğal ortam yok olacak. Blok çalışmasıyla dalyan kıyı kordonu erozyonunun önüne geçmek, olası bir fırtına öncesi dalyan kordonunun bozulmasını engellemek, dalyanın sığlaşmasını azaltmak ve engellemek amaçlanmıştı. Ancak yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Homa Dalyanı'nın kıyısında yapılan dolgu malzemesi alındıktan sonra 18-21 Aralık günleri arasında yaşanan fırtına nedeniyle dalyan kordonunu oluşturan doğal midye kabuk dolgusu bozuldu ve deniz ile dalyan arasında geçiş meydana geldi. 4 günde kıyı kordonunun dörtte birlik bölümü yok oldu.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/homaya-cozum-arayisi_75282.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!