Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hoşgörü Sandık, Uyanıklık mıydı?

Okul yapılan alanın Ermeni mezarlığı olduğunu söyleyerek karşı çıkan Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Aydınocak Köyündeki vatandaşların ‘Hoşgörü dersi verdikleri’ yorumları yapılmış, gazete manşetlerine taşınmışlardı. Ama köyün muhtarı dün şok bir açıklama yaptı: “İki köylü evlerinin yakınına okul yapılırsa çocukların gürültü yapıp kendilerini rahatsız

Radikal Gazetesi
Hoşgörü Sandık, Uyanıklık mıydı?

Okul yapılan alanın Ermeni mezarlığı olduğunu söyleyerek karşı çıkan Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Aydınocak Köyündeki vatandaşların ‘Hoşgörü dersi verdikleri’ yorumları yapılmış, gazete manşetlerine taşınmışlardı. Ama köyün muhtarı dün şok bir açıklama yaptı: “İki köylü evlerinin yakınına okul yapılırsa çocukların gürültü yapıp kendilerini rahatsız edeceğini düşünerek ‘Ermeni mezarlığı yalanını’ uydurdu.”

Aydınocak Köyü Muhtarı Bahri Altıntaş, bir süre önce okul inşaatı alanında kemik parçalarının çıkması üzerine, bazı basın yayın organlarında “Ermeni mezarlığı üzerine okul yapıyorlar” şeklinde haberlerin çıktığını belirterek, bu haberlerin köy halkını derinden üzdüğünü ifade etti.

İki köylü yalan söyledi

Muhtar Altıntaş, köy halkından iki kişinin köye gelen gazetecilerle konuştuğunu belirterek, “Bu kişiler okulun Ermeni mezarlığı üzerine yapıldığını söylemişler. Bunlardan sorduk ‘eğer biliyorsanız söyleyin, biz de bilelim burada mezarın olup olmadığını’ diye. Bu arkadaşlarımız da evlerinin yakınında okul yapılmasını istemediklerini söylediler. İki köylümüz bilerek bunu yapmış. Okulda çocuklardan rahatsızlık duymamak için bu söylentileri çıkarmış” dedi. Altıntaş, daha önce başka bir yerde bulunan ve üzerinde haç işaretleri olan taşların köye getirildiğini, bu taşların okul inşaatının kazısı sırasında çıkmış gibi gösterilerek kendilerinin rencide edildiğini söyledi.

Köyden alınan kemik parçalarının incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini belirten Altıntaş şunları söyledi: “Köyde çok eskiden Ermeniler ve Müslümanlar birlikte yaşadı. Ermenilerle birlikte bizim tüm dinlere saygımız var.”

Okul inşaatı alanında kemik parçaları çıkmış, bu durum basında “Eski Ermeni mezarlığı üzerine okul inşaatı” şeklinde yer almıştı. Köylülerin bu olaya tepkisi ise ‘hoşgörü dersi’ olarak Radikal’in de aralarında bulunduğu pek çok gazetede haber, hatta manşet oldu.  

Amaçlarına ulaştılar

Gevaş Kaymakamı Tahsin Aksu, burada mezarlık olmadığını, köyün yaşlılarının yaklaşık 50 yıl önce bir hastalıktan ötürü büyükbaş hayvanlarının telef olduğunu, bu alana gömdüklerini söylediklerini belirtmişti. Buna karşın okul inşaat alanı değiştirilmiş, köyde yaşayan bir ailenin hibe ettiği alanda okul yapım çalışmaları başlamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hosgoru-sandik-uyaniklik-miydi_69482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!