Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Hükümet Nükleer Santrali Yargı Denetiminden Kaçırıyor"

CHP Mersin Milletvekili Gök Akkuyu nükleer santrali anlaşmasıyla ilgili hükümeti "Uluslararası anlaşma yaparak ihale şekli, bedeli, şartları gibi konuları yargı denetiminden kaçırıldı" sözleriyle suçladı. Avukat Cangı da "Meclis’te onaylanması gereken anlaşma usul yönünden Anayasa Mahkemesi’ne gider ama esasa girilmez" dedi.

bianet.org
"Hükümet Nükleer Santrali Yargı Denetiminden Kaçırıyor"

CHP Mersin Milletvekili Gök Akkuyu nükleer santrali anlaşmasıyla ilgili hükümeti "Uluslararası anlaşma yaparak ihale şekli, bedeli, şartları gibi konuları yargı denetiminden kaçırıldı" sözleriyle suçladı. Avukat Cangı da "Meclis’te onaylanması gereken anlaşma usul yönünden Anayasa Mahkemesi’ne gider ama esasa girilmez" dedi.

"Bunun dünyada örneği yok, hükümet yargı denetiminden kaçıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili İsa Gök, Mersin Akkuyu'ya yapılması öngörülen nükleer santral konusunda Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayla ilgili bianet'e konuştu. Gök, "Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletmesine Dair İşbirliği Anlaşması" ile ilgili şunları söyledi:

"Hükümet dünyada örneği olmayan bir ihaleyi, uluslararası anlaşma kılıfına soktu. Bu ihale şekli, bedeli, şartları gibi tüm konuların yargı denetimi dışına çıkarılmasıdır. Çünkü uluslararası anlaşmaların yasal denetimi mümkün değil. Hükümet dünyada örneği olmayan bir yetki tecavüzüne imza attı. Bu işin bu şekilde yapılması hukuk devletinin hafife alınmasıdır. Bundan sonra yöre halkı da gayri kanuni işlemleri yargıya taşıyamayacak; amaç da buydu."

Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yasalaşması için sunulacak anlaşmayla ilgili henüz partisince bir grup kararı alınmadığını söyleyen Gök, "AKP'yi, hükümeti ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, çok büyük bir paranın döndüğü bir nükleer anlaşmayı kabul ettirmek için Meclis'i alet etmeleri nedeniyle kınıyorum" dedi.

"Santral yapımı başlayınca yargı yolu açılacak"

Çevre ve ekoloji konusunda çalışan avukat Arif Ali Cangı da uluslararası anlaşmaların yürürlüğe girebilmesi için önce Meclis onayına sunularak, oylamayla yasalaşması gerektiğini anlattı:

"Bu durumda anlaşmaya konu işlem doğrudan doğruya yargıya götürülemeyecek. Sadece anlaşmanın Meclis'teki oylaması sırasında yasalara bir aykırılık oluşursa Anayasa Mahkemesi'ne gidilebilir. Anayasa Mahkemesi de bunu usulden görüşür, anlaşmanın içeriğine girilmeyecektir" diye konuştu. Meclis onayı çıktıktan sonra santralin yapımı başladığında ancak idari yargı yolunun açılacağını söyleyen Cangı şöyle devam etti:

"Nükleer santral yapılmaya başladıktan sonra ortaya çıkan hukuksuzluklar yargıya götürülebilir. Örneğin o aşamadan sonra Bakanlığın ya da idarenin vereceği bir takım izinler olacaktır. Bu izinler idari yargının konusuna girer. İzni veren makama göre Danıştay'a ya da İdare mahkemelerine dava açılabilir."

Nükleere karşı kampanya yürüten Greenpeace dün yapılan anlaşmayla ilgili "Medvedev ve Erdoğan, Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan 4800 MW gücünde 4 reaktör için ihalesiz olarak hükümetlerarası anlaşma imzalıyor. Bu anlaşma ile hükümet hem Rekabet Kanunu'nu, EPDK yasasını ve de Avrupa Birliği direktiflerini ihlal etmiş oluyor. Anlaşmanın detayları arasında belirlenen ortalama 12.5 sentlik fiyatın Türkiye üretim ortalamasının 4 katı olması dikkat çekici. Ancak bu yüksek maliyete rağmen Türkiye, 2020 yılında daha fazla doğalgaz, kömür ve petrol alımı yapıyor olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumet-nukleer-santrali-yargi-denetiminden-kaciriyor_79429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!