Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümet Yap-Satçı Gibi

Antalya’da 2-5 Kasım günleri 19’uncu Teknik Kongresi’ni toplayan TÜRKKENT, toplantının sonuçlarını dün yayınladığı bildirgeyle duyurdu.

Evrensel Gazetesib>Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜRKKENT), hükümetin, dar gelirlilerin, konut sorunlarını dışladığını, konut gereksinimlerini örgütleyen kooperatiflere destek vermediğini vurgulayarak, rantı yüksek olan kamu arsalarının büyük yap-satçı ve fırsatçı firmalara tahsis edildiğini bildirdi.

Antalya’da 2-5 Kasım günleri 19’uncu Teknik Kongresi’ni toplayan TÜRKKENT, toplantının sonuçlarını dün yayınladığı bildirgeyle duyurdu. Kooperatifler Yasası’nda yapılacak değişiklikler için görüş ve önerilerinin dikkate alınmasının talep edildiği bildirgede, TOKİ’nin uyguladığı hükümet politikalarında, dar gelirli hane halklarının, konut sorunlarının dışlandığına, konut gereksinimleri ve istemlerini örgütleyen kooperatiflerine destek sağlanmadığı kaydedildi.

Bildirgede, yetkileri ve olanakları ayrıcalıklı biçimde güçlendirilen TOKİ’nin dar gelirliler in oluşturduğu konut kooperatiflerine karşı arsa ve kredi sağlama görevlerini yerine getirmediğinin altı çizildi. Buna karşılık kentsel rantların yüksek olduğu kamu arsaları, hasılat paylaşımı projeleri ile büyük yap-satçı ve fırsatı firmalara tahsis edildiğine değinilen bildirgede, gerçekten orman niteliğini yitirmiş 2-B alanlarındaki yerleşimlerle ilgili çözümler getirilerek, kamu yararının sağlanması için yasal düzenleme yapılması istendi.

Bildirgede, hükümete; “plansız ve öngörüsüz bir yap-satçı gibi davranmaktan vazgeçme” çağrısı yapılarak, kentsel dönüşüm adı altında girişilen çalışmalarda ve hazırlanan dönüşüm alanlarına ilişkin yasa tasarısında, kentsel rantların birinci planda tutulduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumet-yap-satci-gibi_49486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!