Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümetten Teğet Geçen Krize Paket

Başbakan Erdoğan beşinci paketi açıkladı: Üç aylığına işyeri satışındaki KDV yüzde 8’e, tapu harcı yüzde 5’e, mobilya ve bilgisayardaki KDV yüzde 8’e, KOBİ’lerin kullandığı iş makinalarından alınan KDV yüzde 8’e indi.

Taraf Gazetesi
Hükümetten Teğet Geçen Krize Paket

Başbakan Erdoğan beşinci paketi açıkladı: Üç aylığına işyeri satışındaki KDV yüzde 8’e, tapu harcı yüzde 5’e, mobilya ve bilgisayardaki KDV yüzde 8’e, KOBİ’lerin kullandığı iş makinalarından alınan KDV yüzde 8’e indi

Başbakan Erdoğan, önlemleri açıkladı:

1- Bina ve bağımsız bölüm şeklindeki işyerlerinin satışından alınan KDV üç ay süreyle yüzde 8’e,
2- Konut, işyeri ve diğer gayrimenkulerin satışında alıcı ve satıcının her birinde ayrı ayrı alınan binde 15 tapu harcı üç ay süreyle binde 5’e,
3- Her türlü ev ve ofis mobilyalarında alınan yüzde 18 KDV, üç ay süreyle   yüzde 8’e,
4- Bilgisayar, bilişim ve büro makinelerinden alınan yüzde 18’lik KDV, üç ay süreyle yüzde 8’e,
5- KOBİ’lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinden alınan yüzde 18’lik KDV, yüzde 8’e indirildi.

Hükümet krize karşı aldığı tedbirleri paketler halinde açıklamaya devam ediyor. Toplamı 30 milyar lirayı aşan dört paketten sonrası 5’incisi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Beşinci paket de, dördüncü paket gibi bazı vergilerde indirimi öngörüyor.

Bugüne kadar 48 tane tedbiri uygulamaya koyduklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü paketin piyasada yarattığı canlanmanın, yeni paketteki gayrimenkul ve bazı ürünlere ilişkin KDV indirimiyle devam edeceğine dikkat çekti. Partisinin Çankırı mitinginde konuşan Erdoğan, ekonomik göstergelere işaret ederek, gelişmeleri değerlendirdi. Uygulamaya koydukları dört paket hakkında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, paket hakkında şunları söyledi:

Büro ve işyeri

“Bildiğiniz gibi, inşaat sektöründe talebin canlandırılmasına ve stokların eritilmesine yönelik olarak geçtiğimiz günlerde konutlarda yüzde 18 olan KDV’yi, 150 metrekarenin üzerinde olanlarda- 150 metrekarenin altında olanlar zaten yüzde 1- 3 ay süreyle yüzde 8’e sindirdik. Bu fırsatı kaçırmayın. Bu defa da bina ve bağımsız bölüm şeklindeki iş yerlerinin satışından alınan KDV’yi, 3 ay süreyle yüzde 8’e indiriyoruz.

Tapu harcı

Ayrıca konut, işyeri ve diğer gayrimenkullerin satışında alıcı ve satıcının her birinde ayrı ayrı binde 15 olarak alınan tapu harcını, 3 ay süreyle binde 5’e indiriyoruz. Böylece hem tapu işlemlerinin gerçek bedelleri üzerinde kaydedilmek suretiyle kayıtlı ekonomiye geçişi teşvik etmiş hem de inşaat sektörünün canlanmasına katkı sağlamış oluyoruz.

Ev ve ofis mobilyası

Özellikle yeni ev kuranlar veya evindeki eşyalarını değiştirmek isteyenler için, talebin canlandırılması ve stokların eritilmesi amacıyla mobilya sektöründe her türlü ev ve ofis mobilyalarında alınan yüzde 18 KDV’yi, 3 ay süreyle yüzde 8’e indiriyoruz.

Bilgisayar ve bilişim

Hem talebi canlandırmak ve stokları eritmek hem de gençlerimizin bilişim çağından en geniş şekilde yararlanması için bilgisayar, bilişim ve büro makinelerinden alınan yüzde 18 KDV’yi, yine 3 ay süreyle yüzde 8’e indiriyoruz.

Sanayi ve iş makineleri

Tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde kullanılan bazı makinelerinden alınan KDV’yi geçen yıl yüzde 18’den yüzde 8’e indirmiştik. Şimdi de yatırım ve üretimi canlandırmak için özellikle KOBİ’lerini kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinden alınan yüzde 18’lik KDV’yi yüzde 8’e indiriyoruz. Bu tedbirlerin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.’’

Yeni tedbirlerle, krizin sinyallerini  aldığı andan itibaren uygulamaya koydukları tedbir sayısının 53 olduğuna işaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Gerektikçe yeni tedbirleri cesaretle almaya ve uygulamaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.

Erdoğan: 48 madde uygulamada

Bugüne kadar küresel finansal krizin etkilerini azaltmak için 48 tedbiri uygulamaya koyduklarını hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Bugün burada, sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye’ye yeni tedbir paketimizin müjdesini veriyorum’’ diye konuştu. Başbakan Erdoğan, paketin beş maddeden oluştuğunu kaydetti.

Tedbirlerle piyasa daha da canlanacak

Başbakanın açıkladığı paketle piyasaların daha da canlancağına dikkat çekildi.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, “Dördüncü pakette olduğu gibi bu paketin de ticaret ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Oysa, bizim beklentimiz bu paketin sanayi üretim ağırlıklı olması idi. 2009 yılı itibarıyla, geldiğimiz noktada, ne yazık ki, mevcudu koruyabilmek kaygısındayız’’ dedi.

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, hükümetin aldığı kararla sadece KDV’yi düşürmediğini, hem istihdamın artmasına hem de işçi çıkarmaların önüne geçildiğini belirtti. Boydak, mobilya sektöründe 250 bin ailenin ekmek yediğini dile getirdi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay, bu tedbirlerin fazla zaman geçirilmeden mutlaka genişletilmesi gerektiğini belirterek, hükümetin seçim sonrası piyasaları canlandıracak tedbirleri artırmasını önerdi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral, “İş dünyasını ve halkın nabzını çok iyi tutan Hükümetin açıkladığı bu son ekonomik paketle Türkiye’nin küresel krizi rahat atlatmasında katkıda bulunacağına inanıyoruz’’ diye konuştu.

Mobilyacılar Sitesi Başkanı Etem Özçelik, “Sektörün KDV?indirimi talebine Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan geç de olsa cevap verdi ve üç ay için yüzde 8 olacak KDV oranını açıkladı. Tabii ki aklın yolu birdir ve bu yaklaşımı olumlu değerlendiriyoruz. Biz üç ay sonra arkasının gelmesini ümit ediyoruz’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumetten-teget-gecen-krize-paket_67744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!