Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hurda Traverten ve Mermerler Döviz Getirdi

Mermer ve traverten hurdalarını değerlendirmek için yola çıkan iki girişimci, kurdukları mozaik fabrikasında ürettikleri rengarenk döşeme taşlarıyla Türkiye'ye 5 yılda 3 milyon dolar katkı sağladı. Renkli döşeme taşlarından ürettikleri resimler ve tablolarla 2011 yılı sonuna kadar 1 milyon dolarlık bir girdi sağlamayı planlayan girişimciler,

yapi.com.tr / AA
Hurda Traverten ve Mermerler Döviz Getirdi

Mermer ve traverten hurdalarını değerlendirmek için yola çıkan iki girişimci, kurdukları mozaik fabrikasında ürettikleri rengarenk döşeme taşlarıyla Türkiye'ye 5 yılda 3 milyon dolar katkı sağladı. Renkli döşeme taşlarından ürettikleri resimler ve tablolarla 2011 yılı sonuna kadar 1 milyon dolarlık bir girdi sağlamayı planlayan girişimciler, ihracat yaptıkları Avrupa, Afrika ve Avustralya ülkelerine yenilerini eklemek istiyor.
    
Fabrika sahiplerinden Mehmet Deligöz, mermer ve travertenle ilgili hiçbir bilgileri yokken üniversiteden arkadaşı Cemalettin Baydi ile beş yıl önce sektöre girdiklerini belirterek, hurda mermer ve travertenleri 20 kişilik bir ekiple sanat eseri haline getirdiklerini söyledi. Traverten fabrikalarından temin ettikleri hurda travertenleri işleyerek mozaik yaptıklarını belirten Deligöz, şunları ifade etti:
    
''Traverten ve mermerler, ocaklardan çıkarılırken, fabrikalarda işlenirken, kırılmalar, bozulmalar oluyor. Hatalı ve yanlış kesim nedeniyle hurdaya çıkmış, bir daha kullanılması imkansız olan traverten hurdalarını toplayarak kendi iş yerimize getiriyoruz. Burada hurda travertenleri santimlerine ayırarak mozaik karo ürünleri yapıyoruz. Bize getirilen bütün resimleri birebir yapmaya çalışıyoruz. Biz bu traverten hurdalarını alıp işlemesek, bu parçalar çevre kirliliğinden başka hiçbir şeye yaramaz.''
    
''Traverten atıklarını nasıl değerlendirelim'' derken, mozaik yapma fikrinin oluşturduğunu ifade eden Deligöz, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Traverten hurdalarını 1x1'den 5x10'a aralığında parçalıyoruz. Parçalara ayrılan travertenler bünyemizde çalışan kadın işçilerimiz tarafından kalıplara diziliyor. Kalıplara renklerine ve şekillerine göre tek tek el işçiliğiyle yerleştirilen traverten parçaları, özel tutkallarla filelere monte ediliyor. Aylık üretim kapasitemiz yaklaşık 2 bin 500 metrekare. Traverten hurdalarını tekrar işleyerek elde ettiğimiz bu mozaik karolar, evlerin salonlarında, mutfak, banyo ve isteğe göre oturma odalarında kullanılabiliyor.''
    
2011 yılı sonunda mermer ve traverten hurdalarından 1 milyon dolarlık bir girdi sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Deligöz, ''Başladığımız günden bu yana 3 milyon dolarlık hurda mermer ve traverten ihracatı yaptık. İlerleyen yıllarda bu ihracatımız daha da aratacaktır. İhracatımız ilk başladığımız yıllarda Amerika ağırlıklıydı. Amerika'daki krizle beraber yönümüzü Avrupa ve Afrika'ya çevirdik. Genelde ihracatımız Avrupa, Afrika ve Avustralya'ya oluyor'' diye konuştu.
    
Monaco Prensi II. Albert'in evinin duvarları için Denizli'den mozaik gönderdiklerini bildiren Deligöz, ''Monaco Prensi, Fransa'da bizim ürün verdiğimiz şirkette ürünümüzü görmüş ve aynı mozaiklerden istemiş. Biz de gelen siparişi değerlendirdik. Bir haftada siparişi hazırlayıp Fransa'ya gönderdik. Şimdi Denizli Ticaret Odası için 60x60 ebadında traverten hurdalarından kentimizin simgesi olan horoz tabloları yapıyoruz. El emeği ile yaptığımız horozlar da DTO'nun yurt içi ve yurt dışı gezilerinde hediye olarak veriliyor'' dedi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/hurda-traverten-ve-mermerler-doviz-getirdi_87198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!