Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hurda Uçaklarla İlgili Karar

Havaalanlarında sahipsiz ve hurda durumuna gelen uçaklara ilişkin olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğe göre rapor düzenlenerek uçakların sicilden terki ve tasfiye işlemleri başlatılabilecek.

yapi.com.tr
Hurda Uçaklarla İlgili Karar

Türkiye’deki birçok havalimanında apronlarda sahipsiz, hurdaya dönmüş, kazalı uçaklar duruyor. Bu uçakların havalimanlarında park halinde kalması hem işletmecilere yük oluşturuyor hem de aktif olan uçakların kullanılamamasına neden oluyor. Vatan’da yer alan habere göre; bu durumdaki uçakların bulundukları havalimanlarını terk etmelerini sağlamak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Resmi Gazete'de yönetmelik yayımlandı.

Yönetmeliğe göre havaalanlarında altı aydan fazla süreyle bekleyen ve sahipleri tarafından alınmayan Türk siciline kayıtlı hava araçlarının tüm ücretlerin ödenmesine ilişkin tebligat gönderilecek. Tebligatın ardından uçağın bulunduğu alandan kaldırılması için 30 gün süre verilecek.Yabancı sicile sahip uçaklar için ise hangi ülkeye kayıtlıysa o ülkenin sivil havacılık otoritesine bildirim yapılacak.

Kaza Nedeniyle Bekleyen Uçaklar
Kaza yapmış ve havalimanında kalmış olan uçaklar için ise rapor düzenlenecek ve bu rapor Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Kaza harici bekleyen uçaklar için ise yine rapor düzenlenecek ve gerekli işlemler gerçekleştirilecek. Rapor ücreti ise uçağın satışından elde edilecek gelirden karşılanacak.
 
Uçaklar Hurdaya Ayrılacak
Tutulan raporlarda uçağın hurdaya ayrılacağı beyan edilirse her türlü vergi borcu ve gümrük mevzuatından doğan yükümlülükler ile diğer takyidatlara bakılmaksızın sicilden terkini yapılarak hava aracı hurdaya çıkarılacak. Yabancı sicile kayıtlı hava aracı hakkında, 2920 sayılı Kanun ve ilgili ülkedeki uygulamalar da gözetilerek Dışişleri Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda işlem yapılacak.Terkin işleminden sonra, Türk siciline kayıtlı hava aracının sicil kaydında takyidat bulunması halinde Genel Müdürlük tarafından ilgili icra müdürlükleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, terkin işleminin yapıldığı ve hurda olarak hava aracının satışının yapılacağı hususunda bilgi verilecek.
 
Hurdaya ayrılan hava araçları, Genel Müdürlüğün ruhsatlandırdığı havaalanı işleticisi tarafından ayrıştırılmaksızın bütün donanımları ile birlikte ilan yoluyla duyuru yapılmasını müteakip açık artırma usulü ile satılarak, bedelden konma-konaklama bedeli alınmaksızın ilan, terkin ve satışa ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan bedel Genel Müdürlüğün emanet hesabına yatırılacak. Hava araçları üzerinde bulunan ipotek, haciz ve mevcut takyidatlar bu bedel üzerinden devam edecek. Alacakların tasfiyesinden sonra kalan miktar satıştan itibaren beş yıl içinde hak sahiplerinin müracaatları halinde ilgililerine iade edilecek. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedel Genel Müdürlük bütçesine gelir kaydedilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hurda-ucaklarla-ilgili-karar_174133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!