Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hurdalardan Üretilen İnşaat Demiri Hayatımızı Tehdit Ediyor

Jeoloji Mühendisler Odası Merkez Yürütme Kurulu Başkanı İsmet Cengiz, deprem kuşağında yer alan Türkiye’de inşaatlarda hurda demirlerden elde edilen inşaat demirinin kullanıldığını belirterek, bu durumun muhtemel bir depremde daha büyük oranda can ve mal kaybı riskini beraberinde getirdiğini söyledi.

Zamaneoloji Mühendisler Odası Merkez Yürütme Kurulu Başkanı İsmet Cengiz, deprem kuşağında yer alan Türkiye’de inşaatlarda hurda demirlerden elde edilen inşaat demirinin kullanıldığını belirterek, bu durumun muhtemel bir depremde daha büyük oranda can ve mal kaybı riskini beraberinde getirdiğini söyledi.

Jeologlar ve maden mühendisleri, Türkiye demir yatakları jeolojisi, madenciliği ve mevcut sorunlarını masaya yatırıyor. İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen ve üç gün sürecek olan sempozyumun açılış konuşmasını yapan İÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Yılmaz, hurdaya dayalı demir üretiminin toplam üretim içerisindeki payının yüzde 70’lere ulaştığını, bunun da deprem ülkesi olan Türkiye açısından tehlike arz ettiğini söyledi. Demir sektörünün en önemli sorunu olarak her yıl 10-15 milyon ton civarında hurda demir ithal edilmesini gösteren Jeoloji Mühendisleri Odası yöneticisi İsmet Cengiz ise Türkiye’nin bu ithalata bir milyar dolar para ödediğini belirtti. Tek başına demir-çelik sektörünün yüzde 70’ine varan hurda demir ithalatının Türk sanayiini dışa bağımlı bir hale getirdiğini öne süren Cengiz, “Bu anlayış maden yataklarımızın önemli bölümünü yeraltında bir daha kazanılmayacak şekilde terk edilmesini getirecektir.” dedi. Üç gün sürecek sempozyumun sonunda Türkiye Demir Çalışma Grubu tarafından bir bildirge hazırlanarak kamuoyuna duyurulacak.

Mükremin Albayrak

http://www.yapi.com.tr/haberler/hurdalardan-uretilen-insaat-demiri-hayatimizi-tehdit-ediyor_29163.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!