Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Huzurun Yeni Keşfi; Orman İçinde Hayat Bulan Zen Bahçeleri

Çekmeköy Ormanları'nın içinde konumlanan ve insanların beklenti eşiğini yükseltip hayallerinin üstünde bir yaşam sunan Checklife, zen kültürü ışığında dingin ve huzurlu hayatın kapılarını açıyor. İnsanların İstanbul'un keşmekeşinden çıkıp şehrin içinde ama huzurlu olmalarını amaçlayan Checklife Çekmeköy Orman Villaları projesinin yüzde 75'inin

yapi.com.tr
Huzurun Yeni Keşfi; Orman İçinde Hayat Bulan Zen Bahçeleri

Çekmeköy Ormanları’nın içinde konumlanan ve insanların beklenti eşiğini yükseltip hayallerinin üstünde bir yaşam sunan Checklife, zen kültürü ışığında dingin ve huzurlu hayatın kapılarını açıyor. İnsanların İstanbul'un keşmekeşinden çıkıp şehrin içinde ama huzurlu olmalarını amaçlayan Checklife Çekmeköy Orman Villaları projesinin yüzde 75’inin yeşil alanlardan oluşması da huzur noktalarından biri olarak kabul görüyor. Peyzaj tasarımında da Zen bahçelerinden esinlenilen projede koyu yeşil orman arkada fon oluştururken, yerdeki denizi simgeleyen çakıllar, küçük dağları anımsatan taşlar, ortalarındaki japon akçağacı da zamanı durdurup keyifli bir dinginliğe giden yola açılıyor. Orman havasında, dinlenmek ve huzur bulmak için küçük bir çakıl ve su havuzunun kenarında yer alan dinlenme alanları gibi özel detaylar Checklife'ta "yeniden doğuş"un anahtarını sunuyor.

Arsan İnşaat tarafından Çekmeköy Ormanları’nın ortasında konumlanan, dört tarafı yeşillerle çevrili olan Checklife Çekmeköy Orman Villaları konseptli projeler arasında konumu ve tasarımı ile ön plana çıkıyor. Zen kültürü ışığında hayata geçirilen projenin tamamında huzurun ve dinginliğin bulunması dikkat çekiyor. Huzuru ve doğayı sevenleri çağıran proje  yaşamanın keyfini yeniden yorumlama konusunda iddiasını sürdürüyor.

Checklife Çekmeköy Orman Villaları’nda giriş kapısından itibaren her noktada hissedilen huzurun sırrı ise peyzaj düzenlemesi ve zen bahçelerinden kaynaklanıyor. Checklife Çekmeköy Orman Villaları Peyzaj Mimarı Başak Taş projeye ilişkin olarak "Checklife Çekmeköy Orman Villaları projesinde doğa ile yarışmadan kendini ortaya koyan, uyumlu bir mahalle konsepti ile yola çıktık. Amacımız, Checklife’da daha ferah, daha geniş, daha huzurlu mekanlar yaratmaktı. Kısa süreliğine de olsa, bahçe içindeyken veya bahçeye bakarken, o an için zamanın durduğunu, bahçenin bize gösterdiği zaman içinde olmayı sağlamak istedik. Kısaca, Checklife’da yaşamayı tercih edenlerin dünyevi sorunlardan uzaklaşarak, endişenin olmadığı yeni bir dünya kurmalarını hayal ettik" şeklinde konuşuyor. Taş ayrıca Checklife’da geniş yeşil alanlar, sosyal merkezler, konforlu yollar, aile bireylerinin bir arada vakit geçirebileceği, komşuluk ilişkilerinin pekişebileceği, aynı zamanda mahremiyeti bulunan alanlar, çocuklar ve gençler için özel mekanlar planlandıklarını da belirtiyor.

Checklife’da taş ve bitki ahenki ile gelen huzur

Huzur, genişlik, kaygısızlık, uyum, dinginlik, kalite, estetik, uygunluk konseptlerinden yola çıkarak planlanan Checklife projesinin peyzaj tasarımında Zen bahçeleri dikkat çekiyor. Taşların kalıcılığı, bitkilerin de mevsimleri yani zamanı anlattığı Zen bahçelerine ilişkin olarak Mimar Başak Taş "Bu tarz bahçeler, daha ruhani özellikler barındıran bahçelerdir. Sembolize ve idealize edilebilir olan doğadan yola çıkılarak tasarlanabilir. Temel olarak, bahçeler, huzur verici ve insanın kendi ile başbaşa kalabileceği mekanlar olarak şekillendirilir" dedi. Kaygısızlık, dinginlik, düşünceler ve zamanın çıkış noktaları olarak belirlendiği Checklife Çekmeköy Orman Villaları peyzaj tasarımında kısa süreliğine de olsa, bahçe içindeyken veya bahçeye bakarken, insanlarda o an için zamanın durduğunu, bahçenin yaşattığı zaman içinde kaybolma etkisi yaratmak hedeflendi.

Çekmeköy Ormanları’nda bir nefesle hayata bakışınız değişecek

Sadece 53 villadan oluşan butik bir proje olma özelliğine sahip Checklife Çekmeköy Orman Villaları içerisinde yer alan orman içi rekreasyon alanı; ormanın içinde, yürüyüş ve koşu imkanı sağlayan patika yollar, açık ve küçük dinlenme köşeleri, yoga alanı, soluklanmak için ortada, küçük bir zen bahçesi ve gölet tarafından çevrelenen bir dinlenme alanını sunuyor. Ayrıca Checklife’ın en üst tarafında şehre ve ormana dönük bir manzara seyir terası, yine belirli yüksekliklerde ufak seyir alanları ile hayata farklı bakış açıları kazandırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/huzurun-yeni-kesfi-orman-icinde-hayat-bulan-zen-bahceleri_63065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!