Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

I. Abdülhamid Türbesi Törenle Ziyarete Açıldı

I. Abdülhamid tarafından 1776 – 1777 yıllarında yaptırılan imaretin bir bölümünü oluşturan türbe, gerçekleşen restorasyon sonrasında yeniden hizmete açıldı. Türbe, yenilenen yüzüyle İstanbul’un kültür mirasındaki yerini aldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, restorasyonunun 866 bin 586 TL’ye mal olduğunu açıkladı.

yapi.com.tr
I. Abdülhamid Türbesi Törenle Ziyarete Açıldı

I. Abdülhamid tarafından 1776 – 1777 yıllarında yaptırılan imaretin bir bölümünü oluşturan türbe, gerçekleşen restorasyon sonrasında yeniden hizmete açıldı. Türbe, yenilenen yüzüyle İstanbul’un kültür mirasındaki yerini aldı. İstanbul Valisi Muammer Güler’in katılımıyla gerçekleşen açılış törenine, İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İl Kültür Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ve İl Genel Meclisi Üyeleri katıldı.

Açılış programının ilk konuşmasını yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, “Amacımız 2010 Avrupa Kültür Başkenti olacak şehrimizde kültürel mirasımıza sahip çıkarak, tarihi eserlerimizi İstanbullularla buluşturmaktır. Restorasyonunu tamamladığımız onlarca eserden biri de şu an avlusunda bulunduğumuz I. Abdülhamit Türbesi’dir. Bir yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından bugün tekrar hizmete başlıyor. Bu tarihi türbeyi aslına uygun bir biçimde halka sunmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu. Kaya, I. Abdülhamit Türbesi’nde gerçekleşen restorasyonunun 866 bin 586 TL’ye mal olduğunu açıkladı.Daha sonra söz alan İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, “Bir dünya başkenti olan İstanbul’da bize ya da başka medeniyetlere ait olan birçok tarihi eserin, sıvaları, boyaları dökülmüş bir halde sahip çıkacak el bekliyordu” dedi. Koçak, İl Genel Meclisi olarak tüm eski eserlerin meclisin gündeminde olduğunu, İstanbul İl Özel İdaresi ile birlikte tüm eski eserlerin eski ihtişamlarına kavuşmaya başladığını söyledi.

İstanbul Valisi Muammer Güler de ülkemizde 75 bine yakın kültür ve tabiat varlığı olduğuna dikkat çekerek, "Bunların bir çoğu İstanbul’da bulunuyor. Hangi medeniyete ait olursa olsun, bu eserleri korumak bizim görevimiz. Eserleri korumaya yönelik kaynakların çoğalması yönünde son yıllarda önemli çalışmalar yapılmakta. Çalışmalar için 200 trilyona yakın kaynak ve bu kaynağın dışında 150 trilyonluk fon oluşturuldu. Bugün gelinen noktada, İstanbul’un kültür mirası yeniden ayaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından kurdelesi kesilen I. Abdülhamit Türbesi, ziyarete açıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/i-abdulhamid-turbesi-torenle-ziyarete-acildi_71631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!