Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İAOSB’nin Projesi 3 Milyon Metreküp Suyu Geri Kazandıracak

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB), “Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı” projesi ile yılda 3 milyon metreküplük atık suyun tekrar kazanılmasını sağlayacak.

yapi.com.tr
İAOSB’nin Projesi 3 Milyon Metreküp Suyu Geri Kazandıracak

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilecek “Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı” projesi ile İAOSB’nin mevcut atık su arıtma tesisinden çıkan arıtılmış atık suyun, ileri arıtma işleminden geçirilerek şebeke suyu kalitesinde tekrar kullanılması hedefleniyor. “Dünya Bankası Finansmanlı Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi” kapsamında hazırlanan ve 5 milyon Avro’luk yatırımla gerçekleştirilecek olan çalışmanın ardından atık suyun yüzde 70’inin tekrar kazanılması öngörülüyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; maliyetlerde önemli bir tasarruf sağlanacağına da dikkat çeken İAOSB Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Katılımcılarımızın büyük bir kısmı İZSU’dan aldığımız suyu, su hazırlama ünitelerinden geçirdikten sonra kullanabilmektedir. Arıtılmış atık suyun geri kullanımı tesisimizden elde edeceğimiz su ile su hazırlama ünitesi ihtiyacı da büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak. Projemiz, katılımcılarımızın dünya ölçeğinde ‘yeşil’ kavramının avantajlarını kullanmalarını teşvik edecektir. Bu çalışmalarla birlikte güçlendireceğimiz yeşil altyapımız bir yandan katılımcılarımıza hammadde, elektrik, su ve atık bertarafı harcamalarının azaltılması konularında destek sunarken, diğer yandan gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma konusunda çevresel fayda sağlayacaktır. Proje ile kullandığımız yıllık 4 milyon metreküp civarındaki suyun yüzde 70’ini geri kazanmayı hedefliyoruz. Böylece her yıl şehir şebekesinden 3 milyon metreküp daha az su tüketerek, sınırlı su kaynaklarımızın verimli kullanımı konusunda önemli bir adım atmış olacağız.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iaosbnin-projesi-3-milyon-metrekup-suyu-geri-kazandiracak_188925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!