Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB Bütçesi Nedir Ne Değildir?

Mahalli idarelerin yıllık faaliyet raporları, 'Kamu İdarelerince Hazırlanacak Faaliyet Raporları Hakkında Yönetmelik' hükümlerine göre hazırlanmaktadır. Böylelikle her yıl başkanlar belediye meclisine hesap verirler. Yönetmeliğe göre raporlarda bulunması gereken bilgiler ve ana başlıklarının en önemlilerinden birisi, kurumun faaliyetlerine İlişkin

Hürriyet Gazetesi
İBB Bütçesi Nedir Ne Değildir?

Mahalli idarelerin yıllık faaliyet raporları, 'Kamu İdarelerince Hazırlanacak Faaliyet Raporları Hakkında Yönetmelik' hükümlerine göre hazırlanmaktadır. Böylelikle her yıl başkanlar belediye meclisine hesap verirler.

Yönetmeliğe göre raporlarda bulunması gereken bilgiler ve ana başlıklarının en önemlilerinden birisi, kurumun faaliyetlerine İlişkin 'Bilgi Ve Değerlendirmeler' bölümüdür.

Bilgi ve Değerlendirmeler bölümünde;

"A- Mali Bilgiler", "B- Performans Bilgileri" bulunmalıdır.

Yani, bir birim hangi bütçe ile ne gibi işler yapmıştır?

Harcanan paraya göre performansı nedir? Değerlendirmeleri yapılır.

Yönetmeliğin 18. maddesi; "Faaliyetlere ilişkin bilgi ve değerlendirmelerde; mali bilgiler ile performans bilgilerine detaylı olarak yer verilir" demektedir.

17 Nisan 2009 da, başkanlıkça belediye meclisine sunulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2008 Faaliyet Raporu'nda, mali bilgiler verilmiyor, bulunmuyor.

Başkan'ın raporuna göre; belediye birimleri, "neler yapılmış neler?"

Ama bu işlerin yapımında mali boyut nedir? O es geçilmiş.

Sadece, genel bütçe ile ilgili toplamlar, Avrupa Birliği ile ilişkiler ve satınalma ile ilgili genel bir rakam varilmiş. "Hizmet birimlerine ilişkin mali tablolar" ortada yok. Verilmemiş.

Bu nedenle, hizmet birimlerinde "Bütçenin Uygulama Sonuçları" belli değil. Ne kadar bütçe ile hangi işleri yapıldı? Bilinmiyor.

Kılıçdaroğlu'nun bütçe ve parasal konulardaki ısrarlı sorularına karşı, seçim meydanlarında: "Biz her şeyi Belediye meclisimize sunuyoruz. İsteyen bakar" diyen Sayın Topbaş söylemini unuttu mu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2008 Faaliyet Raporu "şöyle yaptık, böyle yapacağız" değerlendirmeleri ile dolu. Ama yasa ve yönetmeliklerin emrettiği mali bilgilerin saklandığı bir faaliyet raporu olmuş.

AKP'nin söylemine ve eylemine yönelik çok çarpıcı bir örnektir.

Mehmet Yıldız-Yük. Müh. Mimar- Belediye Meclis Üyesi

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-butcesi-nedir-ne-degildir_68580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!