Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB’deki “Sessiz” Sürgünlere “Sesli” Yanıtlar Aranıyor…

Planlama.Org, geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yaşanan görev yeri değişiklikleri ve bu sürecin arka planında yatan gerçekleri belirgin kılmak adına bu yazıyı tüm okurları ile paylaşıyor. Adına “sessiz sürgün” diyoruz yapılan bu görev yeri değişikliklerinin ve “sesli yanıtlar” arıyoruz akıllarda bıraktığı tüm soruları

planlama.org
İBB’deki “Sessiz” Sürgünlere “Sesli” Yanıtlar Aranıyor…

Plancıların üzerindeki baskı bitmek bilmiyor. Daha önce "Formel Plancılar" Neden Görevden Alındı? başlıklı yazımızda da ele aldığımız bu konu, bugün bir kez daha karşımıza çıktı. 2006 yılında onaylanan 1/100.000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı’nın, İBB Şehir Planlama Müdürlüğü’nün yönetici kadrolarında değişikle sonuçlanan bir süreci başlattığına hep birlikte tanık olduk. Akıllara takılan soruysa, plan İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde yapılmışken, İl Çevre Düzeni Planı’yla, Şehir Planlama Müdürlüğü’nde yaşanan görev değişikliklerinin ilişkisi neydi? Tam da bu nokta üzerinden, yani planı yapan kurumun meşruiyeti üzerinden itirazlar yükselirken, sürecin dışına itilen Şehir Planlama Müdürlüğü’ndeki meslektaşlarımıza planın imzacısı olma rolü biçilmişti. Plana karşı alınan yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarının üst mahkeme tarafından bozularak tekrar yürürlüğe girdiği esnada ise artık yeni bir plan daha vardı onaylanmayı bekleyen. İstanbul İl Çevre Düzeni Planı, sonraki süreçte yeniden ele alınarak ve Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından revize edilerek Haziran 2009’da İstanbul Çevre Düzeni Planı adıyla yeniden yürürlüğe girdi. Hem de planı üreten ve onaylayan kurumun aynı olduğu, kurumsal bir meşruiyet sorunun olmadığı bir zeminde. Ancak üst düzey bürokratların eline kalem alıp plancılık oynadığı bir siyasi müdahale ortamında meslektaşlarımız üzerindeki “müdahaleci baskı” değişmedi.

Sonuçta, İstanbul’a dair çeşitli çevrelerde birçok tartışmayı beraberinde getiren Çevre Düzeni Planı “yine” pek çok meslektaşımızı yerinden etmişe benziyor. Plan daha askıdan inmeden Şehir Planlama Müdürlüğü’ndeki 8 teknik personel ve 3 müdür yardımcısının görev yerinin değiştirilmesi, planlama-siyaset gündemimizdeki yerini günler öncesinden beri işgal etmekte. Bu operasyonla eş zamanlı olarak Planlama Müdürlüğü bünyesinde de yaklaşık 10 teknik personelin görev yerleri değiştirildi.

Özellikle yaşadığımız sel felaketi ile gündeme gelmiş ve siyasi kurumların birbirleri üzerine attıkları plan tadilat dosyalarının onaylayıcısı olan kurumun kim olduğunun tartışıldığı bir ortamda, plancılar üzerindeki baskılar yeterince gündeme gelmedi. Oysa kamu yararını gözetme çabasıyla işsiz kalma ve sürülme tehlikesiyle yüz yüze kalan Şehir ve Bölge Plancılarının böylesi bir kriz ortamında bu yükü taşımaları hiç de kolay değildi. Özellikle büyük kentlerimizdeki planlama süreçlerinde söylenileni ve söyleyenlere emredilenleri / çizip-boyama görevi layık görülen meslektaşlarımız, bugünlerde hiç olmadığı kadar yalnız ve savunmasız kalmaktalar. Geçmişten beri değiştiremediğimiz bu gerçekler yüzündendir ki onuruyla rant karşısında kamu yararından yana dik durmaya çalışan insanlardan oluşan sürgün listeleri ne ilk ne de son olacaktır.

Bu sürgünlerin kamu vicdanını ve bütün bir meslek alanını huzursuz ettiği gerçeğinden hareketle merak uyandıran ve cevaplanması gereken sorularımız var…

· Şehir Planlama Müdürlüğü’ndeki bazı şehir ve bölge plancılarının görev yerleri, 15 Haziran 2009 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nı imzalamadıkları gerekçesiyle mi değiştirildi?

· İBB’de İl Çevre Düzeni Planı’nın imzalanması için plancılara baskı yapıldı mı? Baskı söz konusu değilse, planı imzalamadıkları bilinen teknik personelin yerlerinin değiştirilmiş olması neyin sonucudur ve bu durum İBB’yi zan altında bırakmaz mı?

· Çoğu 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan bu çalışanların görev yerleri değiştirilerek daha az sorumlulukla ve göz önünde olmayacakları, planlama bakımından daha pasif birimlere geçirilmelerinin mantıklı bir izahı nasıl yapılabilir?

· Özellikle raportörlük göreviyle plan yapım süreçlerinde istihdam edilen ve Sözleşmeli Memur statüsünde olan teknik personel sayısındaki artış, her yılsonunda yenilenmesi gereken sözleşmelerden başka bir gerekçe taşımakta mıdır?

· İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın (2009) onayı sonrasında yaşanan Şehir ve bölge plancılarının görev yeri değişiklikleri konusunda başta Şehir Plancıları Odası olmak üzere, biz şehir ve bölge plancılarına veya konunun muhatabı olabilecek diğer kesimlere düşen roller nelerdir ve ne oranda sahiplenilmiştir?

Bu sorulara yanıt aramak meslek alanımızın geleceğine yönelik tehditleri gün ışığına çıkarmak bakımından önemlidir. Ancak bu yanıtların tümüne karşılık alamasak bile, tüm yanlış anlamaları, tahminleri ve önyargıları yıkacak tek bir yanıtın peşindeyiz aslında:

Yapılan görev değişikliklerindeki temel gerekçenin, meslektaşlarımızın ahlaklı ve onurlu birer meslek insanı olmalarının gereği gördüğümüz kamu yararı ve planlama biliminin hassasiyetlerini taşımaları ve savunmalarından başka ne olduğunun yanıtını verebilecek yürekli açıklamalara şiddetle ihtiyaç duymaktayız. Alacağımız yanıt, sorunun veya yanlışın görev değişikliği yapılan meslektaşlarımızda mı, bu yazıyı sizlerle ve tüm kamuoyu ile paylaşan Planlama.Org ailesinde mi, yoksa bu planın karar vericileri ve onların akıl hocalarında, plana yatırım yapanlarda mı olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Bu temel sorumuzun yanıtsız bırakılmasıysa, akıllardaki ilk yanıtın doğruluğunu kanıtlayacaktır… Çünkü mazide bunun aksi hiç görülmemiştir…

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbdeki-sessiz-surgunlere-sesli-yanitlar-araniyor_73380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!