Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İBB'den Kurbağalıdere Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'a yine bildik görüntüler yaşatan yağmur ve bir kişinin ölümüne neden olan Kurbağalıdere taşkını hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Haziran ayında son yılların en yüksek yağışının alındığının ve ortalama yağış miktarının 6 katının iki günde yağdığının belirtildiği açıklamada, Kurbağalıdere taşkını

yapi.com.tr
İBB'den Kurbağalıdere Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'a yine bildik görüntüler yaşatan yağmur ve bir kişinin ölümüne neden olan Kurbağalıdere taşkını hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Haziran ayında son yılların en yüksek yağışının alındığının ve ortalama yağış miktarının 6 katının iki günde yağdığının belirtildiği açıklamada, Kurbağalıdere taşkını için de "İstanbul’un yıllar öncesine dayanan dere ağzına yakın yapılaşmaların sebep olduğu bu taşkın noktalarından birisi de Kurbağalıdere oldu" denildi.

Açıklamaya göre Kurbağalıdere’nin ıslahı için yapılan / yapılacak çalışmalar şöyle:

Toplam uzunluğu 67 bin 680 metre olan ve 10’un üzerinde küçük derenin kendisine akan Kurbağalıdere’nin ıslahı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı-Altyapı Müdürlüğü’nce 24 Haziran 2010 tarihinde ‘Kurbağalıdere Islah İnşaatı İşi’nin ihalesi yapılacak.  Bu ihale kapsamında, Yeni Salı Pazarı ile Göztepe arasında kalan 1.200 metrelik kısımda ıslah çalışması yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası’ndan aldığı kredinin bir kısmını Kurbağalıdere’nin ıslahının finansmanı için tahsis etti.

Yeni Salı Pazarı ile denize kadar olan 3000 metrelik kısımda dere kesitlerinin genişletilmesi için Projeler Müdürlüğü’nce yapılan çalışma tamamlanmak üzere.

Kurbağalıdere; Kadıköy, Maltepe ve Ümraniye ilçelerinin içerisinde bulunan küçük derelerin aktığı büyük bir havzaya sahiptir. Kurbağalıdere Şerifali Gecekondu Önleme Bölgesinden başlayarak Moda’ya kadar uzanan bir güzergahı takip ederek Mühürdar Pompa İstasyonuna ulaşmaktadır. Bu güzergahta Ümraniye, Üsküdar ve Kadıköy İlçeleri Belediye Başkanlıklarının hizmet alanında kalan Sazlıdere Acısu Deresi, Çakmak I, Çakmak II. Akdeniz Caddesi Deresi Küçükbakkalköy, Ünalan, Ayvacık Deresi (Esatpaşa) ve Kargadere gibi adlandırılan dereler Kurbağalıdere’ye bağlanmaktadır. . Kurbağalıdere’ye 10’un üzerinde küçük dere akmaktadır. 

* İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan; Kadıköy Çevre Koruma Projesi ile Kurbağalıdere’den Marmara Denizi’ne atıksu girişi sona erdi. Bunun için dere güzergahında yaklaşık 32 bin metre uzunluğunda atıksu kolektörü döşendi; 7 adet 'su alma yapısı' inşa edildi. Ayrıca Kurbağalıdere’de periyodik olarak yapılan dip tarama çalışmaları kapsamında bugüne kadar 168 bin m3 teressübat çıkartıldı.

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'nce son yağışlar sonrasında Kurbağalıdere'nin dere ağzı ve dere içinde yapılan çalışmalarda 6 ton çöp alındı.

* Tüm İstanbul kıyıları, Haliç ve Boğaz’da da yapılan çöp toplama işlemi için 14 adet 'deniz yüzeyi temizleme teknesi' görev yaptı. Bu çalışma sonucunda, Kurbağalıdere’den 6 ton, Haliç’ten 10 ton, Bostancı sahilinden 6 ton, Boğaz’dan 9 ton  çöp alınırken; karadan-kıyıdan 5’er kişilik 24 mobil ekip de Beşiktaş, Kuleli önü gibi yerlerden kepçelerle 1.5 ton çöp topladı. Böylece son yağışlar sonrası toplamda 32.5 ton çöp toplandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-kurbagalidere-aciklamasi_80195.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!