Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB'den Tarabya'daki Site Haberiyle İlgili Açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün (26 Mayıs 2008) Sabah Gazetesi'nde yer alan 'Boğaz'a Siteye 6 Ay Önce Ret Sonra Onay' başlıklı haber üzerine bir basın açıklaması yaptı. Haberde, Belediye Meclisi'nin Güneri İnşaat'ın Tarabya'da yapmak istediği 120 konutluk site için önce red kararı, sonra onay verdiği savunuluyordu.

yapi.com.trİstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün (26 Mayıs 2008) Sabah Gazetesi'nde yer alan 'Boğaz'a Siteye 6 Ay Önce Ret Sonra Onay' başlıklı haber üzerine bir basın açıklaması yaptı. Haberde, Belediye Meclisi'nin Güneri İnşaat'ın Tarabya'da yapmak istediği 120 konutluk site için önce red kararı, sonra onay verdiği savunuluyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin habere konu olan yer ile ilgili daha önce yapılan teklifi, çevre imar koşullarına uymadığı gerekçesiyle müdürlüğe iade ettiğinin belirtildiği açıklama şöyle.

"Bunun üzerine teklif sahipleri, revize edilen ve çevre imar koşullarına uygun yeni tekliflerini sunmuşlardır. Büyükşehir Belediye Meclisi de şartlı onay vermiştir. Bu nedenle, sanki aynı teklif kabul edilmişçesine ‘Önce ret, sonra evet’ başlığı gerçeği yansıtmamaktadır. 
 
Söz konusu yerin çevresinde imar durumu, taban alanı: 0.15, kat alanı ise 0.60, yani H: 12.50’dir (4 kat). Yeni teklif de bu şekildedir. Bahsi geçen parseller ise Mevzii İmar Planı’nda olduğu haliyle bırakılmıştır. Daha önceki teklifte, talep H:15.50’dir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, 16 Mayıs 2008 tarihinde verdiği kararla, komşu parsellerdeki yapılanmanın aynısı bu parsellere de verilmiş olup, İmar Komisyonu;  

• İlgili kurum ve kuruluş görüşleri alınarak yapılacak 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yapılmadan uygulama yapılamaz,
• İlgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayı alınmadan uygulama yapılamaz,
• Kamuya terki gereken yol, yeşil alan vs. azaltılamaz ve kamuya terk işlemi yapılmadan uygulama yapılamaz, şeklinde plan notu ile Meclise sunmuştur.

Ayrıca, Boğaziçi siluet hattına uyulması da plan notuna konulmuştur. Talep sahibi, ilgili tüm kurumların onayı, yola ve yeşil alana bila bedel terklerin yapılması sağlanmadan uygulama yapamayacaktır.

Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü görüşü proje yapımında ön şart olup, projeler, müdürlüğün ayrıntılı jeolojik ve jeoteknik raporları doğrultusunda hazırlanacaktır. Bu, proje ve Yapı İzin Belgesi için ön şarttır.

Ayrıca, “kamuya terki gereken yol, yeşil alan vs. azaltılması ve kamuya terk işlemi yapılmadan uygulama yapılamaz” şeklindeki 3 nolu plan notu ile plandaki yeşil miktarının korunması şartı getirilmiştir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-tarabyadaki-site-haberiyle-ilgili-aciklama_61756.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!