Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB'ye 138 Milyon Euroluk Kredi

Kadıköy-Kartal Metrosu'nda kullanılacak araçlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile BNP Baribas Fortis ile 138 milyon Euroluk kredi anlaşması imzalandı. Başkan Topbaş, ''Bu anlaşma, belediyemizin borç batağında olduğunu, iflas ettiğini söyleyenlere ithaf olunur'' dedi.

NTV
İBB'ye 138 Milyon Euroluk Kredi

Kadıköy-Kartal Metrosu'nda kullanılacak araçlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile BNP Baribas Fortis ile 138 milyon Euroluk kredi anlaşması imzalandı.   

''Belediyemizin borç batağında olduğunu, iflas ettiğini söyleyenlere bu anlaşma ithaf olunur'' diyen İBB Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy-Kartal metro hattına İspanyol firması Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A'dan (CAF) 120 vagon alımı için kredi aldıklarını, kredinin 3 senesi geri ödemesiz, 10 senesi geri ödemeli olmak üzere toplam 13 yıla uzanan vadeye sahip olduğunu söyledi:

''20 milyon Euroluk kısım ise ticari krediyi oluşturmakta ve yine 6 ay geri ödemesiz, 7 sene geri ödemeli olmak üzere 7,5 sene vadeli... İhracat kredisi, Euribor yüzde 0,90 ve ticari kredi ise Euribor yüzde 2,50 gibi piyasada geçerli olan faiz hadlerine göre oldukça cazip şartlarda temin edildi. Kredinin diğer bir özelliği ise hazine garantisi olmaksızın alınıyor olmasıdır. Çünkü, uluslararası kurumlar ve kredi derecelendirme kuruluşları belediyemizin mali yapısını güvenilir buluyor.

Önemle vurguluyorum ki Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan İstanbul'un notu ülke notu ile aynı seviyededir. Uluslararası finans kuruluşları birbiri ardına Türkiye ekonomisine güvenoyu veriyor. Tüm dünyada 40'tan fazla ülkenin kredi notu düşürülürken, ülkemizin kredi notu iki ayda tam 4 ayrı kuruluş tarafından yükseltildi. Buna göre pozitif ivme yakalayan Türkiye'nin bundan sonra yatırım yapılabilir seviyeye çıkması için en fazla iki not artırımına ihtiyaç var.''        

İBB'nin notunun, OECD ülkelerinin yer aldığı güvenilirlik sınıflandırmada da 5. sıradan 4. yükseldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, bu güçlü mali yapıdan dolayı son 6 yılda Dünya Bankası kredisi hariç, Hazine garantisi olmadan borçlandıklarını dile getirdi.        

Topbaş, şöyle devam etti:        

''Borçlanmalarımızda ucuz maliyetli ve uzun vadeli krediler kullandık. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2006'dan bu yana imzaladığı kredi miktarı 3 milyar 196 milyon dolar. Bu rakamın 1 milyar 300 bini kullanıldı. Kredilerimizin ağırlıklı bu yıl olmak üzere bu dönem içerisinde tamamını kullanacağız. Şu anki borcumuz 2,3 milyar dolardır ve 2028 vadelidir. Bu tutarın içinde Taksim, Yenikapı, 4. Levent, Ayazağa, Üsküdar-Ümraniye ve Kadıköy-Kartal Metro Projeleri, Metro Araçları, Feribot, Deniz Otobüsü ve İtfaiye Araçları alımları için temin ettiğimiz krediler var.''
        
Sürücüsüz Vagon        

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy, 4. Levent-Ayazağa-Hacı Osman ve Kadıköy-Kartal Metro hatlarının yapımı için 1 milyar 571 milyon Euroluk kredi aldıklarını, anlaşmayla Kadıköy-Kartal Metro hattında çalışacak vagonlar için kaynak temin ettiklerini anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:       

''Kadıköy-Kartal arasını 29 dakikaya indirecek, her gün 1 milyon yolcuyu taşıyacak metronun kazı çalışmaları yüzde 85 oranında tamamlandı. Toplam maliyeti 1 milyar 340 milyon dolar olan Kadıköy-Kartal Metrosunun 2011'e yetiştirilmesi için yerin 35-40 metre altında 24 saat esasıyla hummalı bir çalışma sürüyor. Her gün 150 metreye varan kazı çalışması yapılarak bir dünya rekoruna imza atılıyor. 22 kilometrelik bu hattı, Kaynarca;ya kadar 4,5 kilometre daha uzatıyoruz. 3 istasyon daha eklenen proje, Kadıköy-Kaynarca arası 26,5 kilometre oldu. Metronun Sabiha Gökçen Havaalanı'na uzatılması için proje çalışmaları devam ediyor. Alacağımız 120 vagon en son teknolojiye sahip olacak. Trenler istendiğinde sürücüsüz de kullanılabilecek. Tüm vagonlar tam otomatik sürüş sağlayan son sistem bilgisayarlara sahip. Yolcuların güvenliği için araçların içi ve dışı kapalı devre kamera sistemi ile izlenecek.    

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbye-138-milyon-euroluk-kredi-_77539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!