Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

IC Holding, Bomonti’ye 45 Katlı Lüks Kule Dikecek

İstanbul Bomonti Tekel Bira Fabrikası’nın tahsisini 49 yıllığına 60 milyon 250 bin YTL’ye alan IC Holding şirketlerinden IC Antbel, buraya otel, residence ve 3.500 kişilik kongre merkezi yapacak. Ünlü Mimar Erdal Tusavul ile çalışan IC Antbel, 170 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçireceği proje kapsamında tarihi bira fabrikasını koruyacak.

Vatan Gazetesi/Necla DALAN
IC Holding, Bomonti’ye 45 Katlı Lüks Kule Dikecek

stanbul Bomonti Tekel Bira Fabrikası’nın tahsisini 49 yıllığına 60 milyon 250 bin YTL’ye alan IC Holding şirketlerinden IC Antbel, buraya otel, residence ve 3.500 kişilik kongre merkezi yapacak. Ünlü mimar Erdal Tusavul ile çalışan IC Antbel, 170 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçireceği proje kapsamında tarihi bira fabrikasını koruyacak.

15. katta bahçeli villa!
Projede 40-45 kat olması planlanan residence ise Türkiye’nin en lüks ve en ilginç binası olmaya aday. Erdal Tusavul, “Projede yabancı mimarlar da olacak. Bol ışıklı, gerçekten en son teknolojiyle donatılacak çok farklı daireler tasarladık. Örneğin 15. katta bahçeli villa olacak ya da 25. katta kendi havuzu olan daire olacak. İstanbul’ün en lüks residence’ını yapacağız” dedi.

Kongre merkezi için yabancı bir mimarla çalışacaklarını kaydeden Tusavul, tarihi binayı değerlendirip halka dönük bir yaşam merkezi haline getireceklerini, cam kubbe ile örtülü 17 bin metrekare yeşil alan ve parkla projeyi destekleyeceklerini vurguladı. Tusavul, “Tüm uluslararası zincirler otel için görüşmek istiyor. Projede otelin dışında apart bölümü de olacak” diye konuştu.

1991’den beri boş
Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye’deki ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor. 1890’da Feriköy’de bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902’de işletmelerini şu anki yerine taşıdılar. 1912’de Bomonti Nektar şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdu. Fabrika, 1938’de Tekel’in yönetimine girdi. Bina 1991’den bu yana kullanılmıyor.

Dubaili Şeyh’e Cibuti’de 20 milyon $’a villa yapıyor
ŞU anda toplam 1 milyar dolarlık proje üzerinde çalışan Erdal Tusavul, 30’un üzerinde otel yapmış. En son Antalya’da Shine, Ela Quality ve Spice tatil köylerini bitirmiş. Rixos’un sahibi Fettah Tamince’yle de çalışıyor. Beldibi, Bodrum ve Astana Rixos Tusavul’un eseri. Halen Tamince’nin şirketi Sembol İnşaat için ünlü mimar Norman Foster ile Astana’da Han Çadırı projesini yürütüyor. Tusavul, Tamince vasıtasıyla tanıştığı Dubai’nin ikinci şeyhi Süleyman Saleim’e ise Cibuti’de villa yapıyor. 20 milyon dolar harcanacak 4 bin metrekarelik villa, Sümela Manastırı gibi Kızıldeniz manzaralı dağa yapıldı.

Global’in 12.7 milyon YTL verdiği ilk ihale iptal edildi
Bomonti Bira Fabrikası için ilk ihale geçen yıl 17 Ağustos’ta yapıldı. 12.7 milyon YTL’ye Global Yatırım’ın aldığı ihaleyi fiyatı az bulan Kültür ve Turizm Bakanlığı iptal etti. Bir buçuk ay sonra yapılan ikinci ihalede fiyat 60.2 milyon YTL’ye çıktı. Önceki ihalede 12.5 milyon YTL veren IC-Antbel fiyatı 60.2 milyon YTL’ye çıkartarak Bomonti’yi aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ic-holding-bomontiye-45-katli-luks-kule-dikecek_55098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!