Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İçme Suyuna Para Ödediğim İçin Kendimi Keriz Gibi Hissediyorum"

Güngören'de yaşayan ev kadını Sevgi Demir (46) "Yağmuru Allah yaratıyor ama şirketler şişeleyip bize satıyorlar. Bir yerde haksız bir durum var ve bundan halk zararlı çıkıyor" dedi ve ekledi: "İçme suyuna para ödediğim için kendimi keriz gibi hissediyorum."

bianet.org
"İçme Suyuna Para Ödediğim İçin Kendimi Keriz Gibi Hissediyorum"

"Allah'ın suyu ama artık dünya kadar para ödüyoruz. Fatura çok gelince eşim kızıyor. Hamam mı çalıştırıyorsun diyor. Kıyafetleri, yedikleri temiz olmayınca da bu kez neden temiz değiller diye söyleniyor."

Güngören'de yaşayan ev kadını Sevgi Demir (46) "Yağmuru Allah yaratıyor ama şirketler şişeleyip bize satıyorlar. Bir yerde haksız bir durum var ve bundan halk zararlı çıkıyor" dedi ve ekledi: "İçme suyuna para ödediğim için kendimi keriz gibi hissediyorum."

"Çayın suyuyla bulaşık, onun suyuyla da balkon yıkıyorum"

Evli ve iki çocuk annesi Demir suyu kullanmayı çok sevdiğini, kriz nedeniyle kaygılı ve dikkatli kullandığını söyledi ve son zamanlarda neredeyse ev kadınlarının kirlenen suyu dahi değerlendirdiğini anlattı:

"Çayın suyunu bulaşık için kullanıyorum. Bulaşık kullandığım suyla daha sonra balkonu yıkıyorum."

"Su kaynaklarımız çok, üç yanımız denizlerle çevrili olduğu halde neden sıkıntı yaşıyoruz?" diye soran Demir çeşme suyunun içilmemesinin şirketlerin oyunu olduğu görüşünde.

"Bayram değil, seyran değil bir gün çıktılar ve çeşme suyunu içmeyin zehirlenirsiniz dediler. Sonra birden bire içme suyu piyasası oluştu. Ve gelirimizin ciddi bir kısmını içme suyuna vermek zorunda kaldık. Bunların hepsi bana şirketlerin oyunu gibi geliyor ve düşündükçe de sinir oluyorum."

"Şirketler çıkarı varsa halkı da çevreyi de düşünmez"

Şirketlerin daha çok para için halkı da çevreyi de gözden çıkarttıklarını düşünen Demir küresel ısınma, ekoloji, suyun ticarileştirilmesi gibi konularda yapılan tartışmaları da, konuşmaları da anlamadığını söylüyor:

"Valla bir sürü insan ekranda ya da gazetelerde konuşuyor. Ama ne ben ne de komşularım bu bahsedilenlerden anlıyoruz. Yabancı dil gibi. Bu yüzden bizim de anlayabileceğimiz basit cümleler kullanmalarını istiyorum uzmanlardan."

Demir'in bir başka ricası da atık su parasının neden ödendiğini öğrenmek.

"Suyu kullanıyoruz ve parasını ödüyoruz. Ama bir de atık su parası var. O parayı neden ödediğimizi de anlayan biri bana anlatsın lütfen."

"Su gibi aziz olmak yetmiyor bir de zengin olmak gerek"

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'in belli bir miktara kadar suyu ücretsiz dağıttığını ama hakkında çeşitli davalar açıldığını hatırlatıyorum Demir'e, "E şaşırmadım. Halkın menfaatine çalışan biri oldu mu hemen binerler tepesine" diyor.

"O adam çok güzel bir şey yapıyor ama onun gibileri kalmadı. Koltuğu olacak da halkı düşünecek, duy da inan."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Kadir Topbaş'ın gitmesini isteyen Demir, 29 Mart yerel seçimlerinden "bu nedenle" CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'na oy verebileceğini ama yine de "tüm adaylara" temkinli yaklaştığını söyledi. Akın Birdal, Mehmet Bekaroğlu gibi "diğer" adaylardansa haberi yok. "E onları hiç televizyonda görmüyoruz ki" diyor.

Demir suyla ilgili son olarak şunları söyledi:

"Eskiden su gibi aziz ol derdik ama şimdi o suyu kullanabilmek için zengin olmak zorundayız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/icme-suyuna-para-odedigim-icin-kendimi-keriz-gibi-hissediyorum_67249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!